Polska po 1989 roku

10.07.2019 aktualizacja 15.11.2019

W poniedziałek w Krakowie pogrzeb prof. Balucha, byłego ambasadora RP w Pradze

Uroczystości pogrzebowe prof. Jacka Balucha, językoznawcy, literaturoznawcy i tłumacza, a także pierwszego ambasadora Polski w Pradze po 1989 r., odbędą się w poniedziałek na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie – poinformował Instytut Filologii Słowiańskiej UJ.

Prof. Jacek Baluch zmarł 3 lipca w wieku 79 lat.

Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Karola w Pradze. Popularyzator czeskiej literatury w Polsce, redaktor tomów wydanych w serii Biblioteki Narodowej: "Wybór poezji" Frantiszka Halasa, "Czescy symboliści, dekadenci i anarchiści przełomu XIX i XX wieku", "Przygody dobrego wojaka Szwejka czasu wojny światowej" Jaroslava Haszka (2017), przygotował antologię staroczeskiej poezji miłosnej "Drzewo się liściem odziewa" (1981), był tłumaczem klasyków czeskich, autorem komentarzy, wstępów i posłowi do polskich wydań dzieł czeskich, autorem licznych książek naukowych i popularno-naukowych, poetą limeryków.

W latach 80. działacz w opozycji demokratycznej i członek NSZZ "Solidarność", po wprowadzeniu stanu wojennego internowany, był członkiem czeskiego i polskiego PEN Clubu, członkiem prezydium Komitetu Słowianoznawstwa Polskiej Akademii Nauk oraz przewodniczącym Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego oraz Polsko-Słowackiej Komisji do spraw Nauk Humanistycznych. W latach 2002-2008 był dyrektorem Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, słowackim Orderem Podwójnego Białego Krzyża III klasy, czeskim Medalem Za Zasługi I stopnia oraz Złotą Odznaką "Zasłużony dla PZKO" oraz medalem "Dziękujemy za wolność".(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL