Polska po 1989 roku

18.10.2019

W Rzeszowie wręczono nagrody IPN „Świadek historii”

W Rzeszowie wręczono nagrody IPN „Świadek historii”. Fot. rzeszowski oddział IPN W Rzeszowie wręczono nagrody IPN „Świadek historii”. Fot. rzeszowski oddział IPN

Żołnierze Armii Krajowej kpt. Stefania Obara i por. Tadeusz Lutak oraz pośmiertnie dowódca dywizjonu 306 podczas II wojny światowej płk pil. Tadeusz Henryk Rolski uhonorowani zostali w piątek w Rzeszowie nagrodami IPN „Świadek historii”.

Nagrodami wyróżnieni zostali również nauczycielka i dziennikarka Mirosława Filipczyk, inicjator Marszów Żołnierzy Wyklętych w Mielcu Romuald Rzeszutek oraz współorganizator Światowych Zjazdów Kresowian Stanisław Mieczysław Szarzyński.

Honorowe nagrody "Świadek historii" wręczyli wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Jan Baster i dyrektor rzeszowskiego oddziału instytutu dr Dariusz Iwaneczko.

"+Świadek historii+ jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Polski w poszczególnych regionach kraju" - powiedziała Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego IPN.

Kapitan Stefania Obara była żołnierzem AK. Uczestniczyła m.in. w akcji "Burza". W latach 1980-81 była związana z NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Jest autorką publikacji popularyzujących historię.

Z kolei porucznik Tadeusz Lutak podczas wojny obronnej w 1939 roku walczył w szeregach 10. Brygady Kawalerii. Od 1940 roku w Związku Walki Zbrojnej, a potem AK. Aktywnie działa w Światowym Związku Żołnierzy AK.

"+Świadek historii+ jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Polski w poszczególnych regionach kraju" - powiedziała Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego IPN.

Pośmiertnie został wyróżniony - związany z Przeworskiem i Jarosławiem - płk pilot Tadeusz Henryk Rolski. Jako lotnik walczył w wojnie obronnej w 1939 roku. Potem przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie był m.in. dowódcą dywizjonu 306.

Kolejna laureatka - Mirosława Filipczyk jest nauczycielką i dziennikarką. Od kilkunastu lat w TVP Rzeszów zajmuje się popularyzacją tematyki historycznej, głównie związanej z Podkarpaciem.

Nagrody otrzymali również współpomysłodawca i inicjator Marszu Żołnierzy Wyklętych w Mielcu Romuald Rzeszutek oraz współorganizator Światowych Zjazdów Kresowian Stanisław Mieczysław Szarzyński. "Świadek historii" jest wyróżnieniem honorowym. Jest w kształcie kwadratu, w kolorze złotym, wykonanego z metalu. W 2009 roku została zainicjowana w Białymstoku jako lokalna odmiana ogólnopolskiej nagrody IPN "Kustosz pamięci narodowej".

W Rzeszowie, w 2012 roku pierwszym jej laureatem był emerytowany metropolita przemyski abp Ignacy Tokarczuk, który w latach swej posługi biskupiej uważany był przez władze PRL za jednego z głównych przeciwników ustroju komunistycznego.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL