Europa i świat 1918-1939

27.05.2018

We Wrocławiu obchody 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

Koncert zespołów muzycznych i pokaz fontanny multimedialnej to elementy obchodów 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła, które zaplanowano w niedzielę we Wrocławiu. To druga taka impreza w ramach roku obchodów tej rocznicy ustanowionej przez Senat.

Organizatorem obchodów jest Rodzina Rodła Wrocław. Prezes tej organizacji Tadeusz Szczyrbak powiedział PAP, że do końca roku odbędą się jeszcze dwa wydarzenia w ramach obchodów tej rocznicy. W marcu odbyły się już uroczystości pod pamiątkową tablicą we Wrocławiu.

„Podczas dzisiejszego, niedzielnego koncertu z powodu Dnia Matki chcemy szczególnie wyeksponować tę prawdę Polaków, która głosi +Polska Matką naszą, nie wolna mówić o matce źle+. To niezwykle ważne, by właśnie tak traktować ojczyznę. Zapraszamy wszystkich na to wyjątkowe wydarzenie” - powiedział Szczyrbak.

Wieczorem w sali audytoryjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego rozpocznie się koncert, podczas którego będzie można usłyszeć repertuar złożony z pieśni patriotycznych. Na scenie pojawią się zespoły szkolne, ludowe i folklorystyczne.

Druga część imprezy to nocny pokaz fontanny multimedialnej na pergoli, który też będzie zawierał wiele patriotycznych akcentów. M.in. przypomni Prawdy Polaków spod Znaku Rodła oraz pontyfikat papieża Jana Pawła II.

„Chcemy świętować radośnie i zgodnie. Cechą Polaków zrzeszonych pod znakiem Rodła i mieszkających w Niemczech zawsze była praca u podstaw i troska o dobre imię naszego narodu i ojczyzny. Dlatego w tych obchodach naszym partnerem jest też Polska Fundacja Narodowa” - powiedział Szczyrbak.

3 grudnia 1937 r. w Domu Polskim w Zakrzewie Rada Naczelna Związku Polaków w Niemczech na nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła decyzję o zorganizowaniu I Kongresu Polaków, który odbył się 6 marca 1938 r Berlinie. Na kongresie, w którym wzięło udział ponad 5 tys. przedstawicieli polskiej ludności, ogłoszono Pięć Prawd Polaków. Kongres był największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech w tamtym okresie. W okresie międzywojennym na terytorium ówczesnych Niemiec mieszkało półtora miliona Polaków.

Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła to: "Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!".

Rodło to symbol Związku Polaków w Niemczech. Powstał w 1933 r., a jego nazwa to zbitka pierwszych dwóch liter wyrazu "rodzina" i ostatnich trzech wyrazu "godło". Znak przedstawia białe rodło na czerwonym tle, które symbolizuje bieg Wisły z zaznaczonym na nim Krakowem. Związek Polaków w Niemczech prowadził działalność gospodarczą, kulturalną i polityczną, bronił też praw i interesów polskiej mniejszości narodowej w Niemczech.

W grudniu ub. roku Senat podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła. (PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ jbp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL