Polska po 1989 roku

25.11.2019

We wtorek uroczystości 106. rocznicy urodzin Łukasza Cieplińskiego

We wtorek w południe na Rynku w Rzeszowie odbędą się uroczystości upamiętniające 106. rocznicę urodzin płk Łukasza Cieplińskiego ps. Pług. Jest on patronem 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

"Odbędzie się tam okazanie sztandaru naszej brygady, który został wręczony naszemu dowódcy przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę w Warszawie w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, a zarazem święto WOT. Sztandar jest symbolem sławy wojennej, tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, czyli tego czego ojczyzna wymaga od swych żołnierzy" – poinformował rzecznik prasowy brygady kpt. Witold Sura,

Po głównych uroczystościach na rzeszowskim Rynku rozpocznie się piknik wojskowy. W jego trakcie odbędzie się pokaz sprzętu wszystkich służb mundurowych Podkarpacia. Swoje punkty promocyjne wystawią żołnierze podkarpackiej brygady, WKU Rzeszów oraz funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, PSP i Służby Więziennej.

Uroczystości upamiętniające Cieplińskiego odbędą się również dzień wcześniej. W poniedziałek wieczorem w kościele św. Józefa na Staromieściu w Rzeszowie zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Jak powiedział płk Sura, będzie ona miała symboliczny charakter ze względu na miejsce i czas. "W miejscu tym podczas II wojny światowej mieściła się siedziba Inspektoratu ZWZ-AK Rzeszów, której płk Ciepliński był inspektorem, tu też 5 sierpnia 1945 r. poślubił Jadwigę Sicińską" – zaznaczył.

Rzecznik podkarpackiej brygady przypomniał, że w 3 marca 1991 r. w 40. rocznicę śmierci płk. Cieplińskiego, w czasie uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej jego pamięci i czci przy kościele na Staromieściu, członkowie Zarządu Okręgu w Rzeszowie Światowego Związku Żołnierzy AK odczytali prośbę do ówczesnego ordynariusza diecezji przemyskiej biskupa Ignacego Tokarczuka o wszczęcia procesu informacyjnego o życiu i działalności Cieplińskiego świadczącego o jego świętości i męczeństwie, jako czynności wstępnej do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.

"Po poniedziałkowej mszy świętej dalsze uroczystości odbędą się na alei Cieplińskiego, gdzie o godz. 18.00 przy pomniku żołnierzy wyklętych odbędzie się uroczysty capstrzyk" – zapowiedział kpt. Sura.

Ciepliński urodził się w 1913 r. w Kwilczu k. Międzychodu w Wielkopolsce. Był komendantem Obwodu ZWZ Rzeszów (w latach 1940-1941), a następnie komendantem Inspektoratu Rejonowego ZWZ-AK Rzeszów. W 1945 r. pełnił istotne funkcje w Delegaturze Sił Zbrojnych, a w styczniu 1947 r. stanął na czele IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług została powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Brygada liczy ok. 3,5 tys. żołnierzy. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ godl/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL