Europa i świat po 1989 roku

21.08.2018

Wielka Brytania: MSZ apeluje do Rosji o zwolnienie z aresztu Sencowa i Bałucha

Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan zaapelował we wtorek do Rosji o zwolnienie z aresztu Ołeha Sencowa i Wołodymyra Bałucha. "Doniesienia wskazują na to, że stan zdrowia obu mężczyzn się drastycznie pogarsza" - zaznaczył.

We wtorek mija 100. dzień strajku głodowego ukraińskiego reżysera Sencowa, który został aresztowany w Symferopolu w maju 2014 roku za protesty przeciwko nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. W sierpniu 2015 roku został w Rosji skazany na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że postępowanie karne przeciwko niemu ma charakter polityczny.

"W setnym dniu głodówki Ołeha Sencowa pozostajemy niezmiernie zaniepokojeni jego stanem zdrowia i jego traktowaniem przez rosyjskie władze" - napisał w oświadczeniu Duncan.

Jak zaznaczył, Ukrainiec został zatrzymany przez Rosję za pokojowe wyrażanie sprzeciwu wobec nielegalnej aneksji Krymu i "skazany na podstawie sfabrykowanych zarzutów terrorystycznych".

Dodał, że Bałuch również jest w trakcie długoterminowego strajku głodowego, a otrzymywane przez Foreign Office "doniesienia wskazują na to, że stan obu mężczyzn się drastycznie pogarsza". Bałuch to mieszkaniec zajętego przez Rosję Krymu, który w styczniu został skazany na trzy lata i siedem miesięcy więzienia za rzekome przechowywanie amunicji. Według mediów został on jednak ukarany za to, że odmówił zdjęcia ukraińskiej flagi, którą wywiesił na własnym domu. Bałuch, który nie zgadza się z wyrokiem, prowadzi protest głodowy od 19 marca. Po oskarżeniach o pobicie naczelnika więzienia, gdzie przebywa, jego wyrok został przedłużony do pięciu lat.

"Jest kluczowe, aby Rosja pozwoliła ukraińskim urzędnikom i międzynarodowym organizacjom humanitarnym na nieograniczony dostęp do Sencowa, Bałucha i 70 innych ukraińskich więźniów politycznych. Nikt nie powinien być osadzony w więzieniu za sprzeciw wobec nielegalnej aneksji Krymu. Rosja musi zrealizować swoje zobowiązania wynikające z międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka i natychmiast ich uwolnić" - napisał Duncan.

W związku z sytuacją ukraińskich więźniów w Rosji Kijów złożył niedawno pozew przeciwko Moskwie w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Władze Ukrainy powiadomiły o systemowym naruszaniu przez Federację Rosyjską szeregu artykułów konwencji o obronie praw człowieka i podstawowych swobód. Chodzi m.in. o zakaz stosowania tortur, o prawo do sprawiedliwego procesu, o poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego, o swobodę wyrażania opinii.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ ndz/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL