Kultura i sztuka po 1989 roku

28.11.2014 aktualizacja 14.07.2016

Wręczono Nagrody Historyczne KLIO, wśród laureatów Friszke i Paziewski

Laureat Nagrody KLIO Andrzej Friszke. Fot. PAP/A. Rybczyński Laureat Nagrody KLIO Andrzej Friszke. Fot. PAP/A. Rybczyński

Andrzej Friszke za książkę "Rewolucja Solidarności 1980-1981" i Michał Paziewski, autor publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie", znaleźli się wśród laureatów tegorocznej Nagrody KLIO. Laureatów ogłoszono w czwartek na inauguracji XXIII Targów Książki Historycznej.

Nagroda Historyczna KLIO jest przyznawana od 1995 r. autorom książek i ich wydawcom za szczególny wkład w popularyzację historii. Oceniana jest nie tylko wartość poznawcza książek, ale także m.in. ich szata graficzna. Wydawnictwa są również nagradzane za publikację interesujących serii i cykli tematycznych.

"Mam poczucie, że historia pokazała w ostatnich latach jak bardzo ważna jest dla Polaków, dla rozumienia tożsamości narodowej, dla identyfikacji rozumienia bycia Polakiem. Wydaje mi się, że tym wielkim zainteresowaniem historią (...) werbalizuje się polski patriotyzm. To bardzo dobry znak. To oznacza, że nie gubimy swojej tożsamości, nie gubimy poczucia bycia narodem" - mówiła minister kultury Małgorzata Omilanowska podczas czwartkowej uroczystości. Podkreśliła, że przez lata nagroda KLIO stała się jednym z najważniejszych wyróżnień historycznych w Polsce.

Do nagrody zgłoszono 148 książek. W kategorii autorskiej zwyciężyła "Rewolucja Solidarności 1980-1981" Andrzeja Friszke (Znak). Autor przewodnikiem po epoce, którą opisuje, uczynił Jacka Kuronia. Jak napisał Friszke: „jest to zarazem biografia polityczna Jacka Kuronia, historia Solidarności, ale też historia polskiego kryzysu 1980–1981”.

Dwie równorzędne nagrody II stopnia otrzymały książki: "Wiwisekcja powszedniości. Studium wczesnej twórczości Marka Nowakowskiego" Krzysztofa Kosińskiego (IPN) oraz "Wołyń, komunizm, nacjonalizm, terroryzm" Marcina Łukasza Majewskiego (Oficyna Wydawnicza Rytm).

Małgorzata Omilanowska: Mam poczucie, że historia pokazała w ostatnich latach jak bardzo ważna jest dla Polaków, dla rozumienia tożsamości narodowej, dla identyfikacji rozumienia bycia Polakiem. Wydaje mi się, że tym wielkim zainteresowaniem historią (...) werbalizuje się polski patriotyzm. To bardzo dobry znak. To oznacza, że nie gubimy swojej tożsamości, nie gubimy poczucia bycia narodem.

Najlepszą publikacją w kategorii monografii naukowych okazała się książka "Grudzień 1970 w Szczecinie" Michała Paziewskiego (IPN SZczecin). Autor w swoich badaniach oparł się na szerokim wachlarzu źródeł historycznych, nierzadko dotychczas niewykorzystywanych. Należą do nich głównie akta śledztwa Prokuratury Marynarki Wojennej w Gdyni, dotyczące decyzji wydania wojsku i milicji rozkazów użycia broni palnej przeciwko protestującym. Materiały te obejmują ponad 4 tys. przesłuchań. Autor posługuje się także relacjami świadków, do których dotarł osobiście. Prawie wszystkie załączone do syntezy dokumenty, zdjęcia bądź ulotki dotychczas nie były publikowane.

Dwie równorzędne II nagrody otrzymały prace: "Roman Zambrowski 1909-1977. Studium z dziejów elity komunistycznej w Polsce" Mirosława Szumiło (IPN) oraz książka "+Wielka Brytania dotrzyma lojalnie swojego słowa+ Winston S.Churchill a Polska" Jacka Tebinki (Neriton).

W kategorii edytorskiej nie wyłoniono zwycięzcy. Przyznano cztery równorzędne wyróżnienia dla książek: "Zamki konwentualne Państwa Krzyżackiego w Prusach" Tomasza Torbusa (słowo/ obraz terytoria), "Wojsko Księstwa Warszawskiego. Piechota, gwardie narodowe, weterani" Ryszarda Morawskiego i Adama Paczuskiego (Karabela), "Mit Galicji" (Międzynarodowe Centrum Kultury, Wien Museum) i "Powstanie styczniowe w europejskiej ilustracji prasowej. Grafiki z kolekcji Krzysztofa Kura" Anny Grochali, Ewy Milicer i Kamili Pijanowskiej (MKiDN, MHP).

W kategorii varsaviana przyznano cztery równorzędne nagrody II stopnia dla książek: "Krybar. Uniwersytet w cieniu powstańczych walk" Roberta Gawkowskiego (Wyd. UW), "Dzieci'44" Jerzego Mireckiego (Bellona), Plan Warszawy sporządzony w 1768 roku przez Georgesa Louisa Le Rouge dla Stanisława Augusta Poniatowskiego Katarzyny Wagner i Pawła E. Weszpińskiego (Muzeum Warszawy) oraz "Spacerownik po żydowskiej Warszawie" Jarosława Zielińskiego i Jerzego S. Majewskiego (Agora, MHŻP).

XXIII Targi Książki Historycznej potrwają w Warszawie do 30 listopada. Swoją ofertę prezentuje ponad 200 wystawców, zaplanowano konferencje i spotkania z autorami. Gościem specjalnym będzie rosyjski pisarz Wiktor Suworow, będzie można też spotkać m.in. Sławomira Kopra, Remigiusza Mroza, Krzysztofa Masłonia, Piotra Gajdzińskiego i Piotra Zychowicza. W programie imprez towarzyszących znalazły się pokazy grup rekonstrukcyjnych m.in. musztry oddziału wojskowego wraz ze sztandarem i bębnem z okresu wojen moskiewskich z początku XVII w., pokazy umundurowania i wyposażenia z okresy II wojny.(PAP)

akn/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL