Europa i świat po II wojnie światowej

18.08.2019

Z Wilna wyruszył rajd starych pojazdów w 30. rocznicę Szlaku Bałtyckiego

Szlak Bałtycki. 23.08.1989. Fot. PAP/Alamy Szlak Bałtycki. 23.08.1989. Fot. PAP/Alamy

Z Wilna w niedzielę wyruszył litewsko-łotewsko-estoński rajd starych pojazdów, zorganizowany w ramach obchodów przypadającej w tym roku 30. rocznicy Szlaku Bałtyckiego – akcji będącej wyrazem protestu przeprowadzonej w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

Przed 30 laty, 23 sierpnia 1989 roku, w 50 rocznicę paktu, 2 mln osób z ówczesnych republik ZSRR: Litwy, Łotwy i Estonii, trzymając się za ręce utworzyło żywy łańcuch od Wilna przez Rygę do Tallina. W ten sposób mieszkańcy trzech republik zamanifestowali swoją gotowość dążenia do wolności i niezależności.

Przewodniczy Sejmu Viktoras Pranckietis podczas niedzielnej uroczystości startu rajdu samochodowego, zadając pytanie, co się zmieniło w ciągu tych 30 lat, odpowiedział: „Mamy wolność, mamy demokrację, (…) jesteśmy członkami Unii Europejskiej, NATO, jesteśmy tacy, jakimi chcieliśmy być”.

CZYTAJ TAKŻE

Rajd z udziałem 205 pojazdów przemierzy trasę Szlaku Bałtyckiego sprzed 30 laty; do Tallina dotrze we wtorek. Po drodze w kilkunastu miastach i miejscowościach zaplanowano wystawy pojazdów i rocznicowe obchody.

Jak informują organizatorzy przedsięwzięcia - kluby miłośników starych samochodów z Litwy, Łotwy i Estonii - uczestniczą w nim samochody, motocykle, a nawet autobus z 1975 roku. Najstarszym uczestnikiem rajdu jest Ford T Speedster z 1912 roku, a najstarszy motocykl – to Indian Scout 101 z 1928 roku.

Do udziału w rajdzie zgłosili się głównie miłośnicy zabytkowych pojazdów z Litwy, Łotwy i Estonii, ale są też entuzjaści z Polski, Białorusi i Finlandii.

W zorganizowanym w 1989 roku Szlaku Bałtyckim, będącym symbolem jedności, odwagi i dążenia do wolności, uczestniczyli mężczyźni, kobiety, dzieci, którzy nieśli flagi i śpiewali pieśni patriotyczne. W kulminacyjnym momencie wszyscy demonstranci na 15 minut wznieśli ręce do góry.

Komunistyczni przywódcy NRD Erich Honecker i Rumunii Nicolae Ceausescu deklarowali chęć pomocy w stłumieniu manifestacji. Przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow z tego wsparcia nie skorzystał; w grudniu 1989 roku podpisał natomiast deklarację potępiającą tajny protokół do paktu Ribbentrop-Mołotow.

11 marca 1990 roku Litwa, jako pierwsza republika radziecka, ogłosiła niepodległość. W dwa lata po proteście na Litwie, Łotwie i w Estonii, niepodległość wszystkich trzech krajów uznana została przez społeczność międzynarodową.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL