04.12.2010 aktualizacja 08.08.2016

Ukazała się książka "Bronisław Geremek: głos w Europie"

03.12.2010. Warszawa (PAP) - Niepublikowane dotąd teksty Bronisława Geremka oraz wspomnienia o profesorze napisane przez jego przyjaciół znalazły się w książce "Bronisław Geremek: głos w Europie".

Książka "Bronisław Geremek: głos w Europie", polskie tłumaczenie książki "Une Voix en Europe", wydanej przez Fundację Jeana Monneta na rzecz Europy w Lozannie, to swoisty hołd dla zmarłego tragicznie w 2008 roku Bronisława Geremka. Obok niepublikowanych dotychczas w Polsce ostatnich przemówień profesora i wywiadów z nim, zawiera wspomnienia napisane przez najbliższych przyjaciół i współpracowników Geremka m.in. Adama Michnika, Jerzego Buzka, Henryka Samsonowicza, Jacques'a Le Goffa, Jose Marię Gil-Roblesa.

"W postaci Bronisława Geremka najbardziej zaskakiwał mnie fakt, że choć był prześladowany, po upadku nękającego go systemu natychmiast stał się rzecznikiem pojednania z tymi, którzy wcześniej go prześladowali. Pamiętam z mojej rodzinnej Hiszpanii podobny moment przełomowych zmian politycznych i mam wrażenie, że jeżeli obecnie cieszymy się demokracją, to między innymi dlatego, że podobnie jak Bronisław Geremek potrafiliśmy powściągnąć chęć zemsty. Ten właśnie duch pojednania miał dominować w zjednoczonej Europie z wizji Geremka" - mówił podczas piątkowej promocji książki Jose Maria Gil-Robles, w latach 1997-1999 przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

"Geremek był zarazem wielkim patriotą polskim i wielkim patriotą europejskim. Ostatnie dzieło, nad którym pracowaliśmy razem, to Traktat Lizboński. Geremek był podczas tych prac rzecznikiem wszystkich ubogich i wykluczonych" - podkreślił Gil-Robles.

Bronisław Geremek, historyk mediewista, profesor nadzwyczajny Polskiej Akademii Nauk, w latach 1950-68 był członkiem PZPR, z której wystąpił na znak protestu przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W następnych latach zaangażował się w działalność opozycji demokratycznej. W stanie wojennym był internowany. W latach 1987-89 przewodniczył Komisji Reform Politycznych Komitetu Obywatelskiego, która przygotowała koncepcję pokojowych przemian demokratycznych w Polsce. Po 1989 roku Geremek był posłem na Sejm kilku kadencji, ministrem spraw zagranicznych w latach 1997-2000, a od 2004 r. - posłem Parlamentu Europejskiego.

W książce "Bronisław Geremek: głos w Europie" znalazł się m.in. jeden z ostatnich wykładów wygłoszonych przez Geremka 16 czerwca 2008 roku w Mediolanie zatytułowany "Integracja europejska po rozszerzeniu - obawy i wyzwania". Miesiąc później - 13 lipca 2008 roku - Bronisław Geremek zginął w wypadku samochodowym.

Książkę "Bronisław Geremek: głos w Europie" opublikowało wydawnictwo Universitas. (PAP)

aszw/ hes/
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL