Władze RP na uchodźstwie

29.06.2011 aktualizacja 23.08.2016
Fot. PAP Fot. PAP

Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło w 1939 r. skutecznie przeciwstawić się agresji nazistowskich Niemiec i sowieckiej inwazji dokonanej 17 września.

W obliczu przegranej kampanii 1939 r. i rozbioru Polski, dokonanego przez Hitlera i Stalina ogromnie ważną kwestią stawało się zachowanie ciągłości istnienia i działania struktur państwowych. Dlatego też, wobec internowania przedstawicieli najwyższych władz Rzeczypospolitej w Rumunii, prezydent Ignacy Mościcki na podstawie art. 13 Konstytucji kwietniowej z 1935 r. zdecydował się na ustąpienie ze swego urzędu i wyznaczenie następcy w osobie Władysława Raczkiewicza.

30 września nowy prezydent, przebywający we Francji, powołał rząd, na czele którego stanął gen. Władysław Sikorski. 7 listopada 1939 r. dekretem prezydenckim gen. Władysław Sikorski powołany został również na stanowisko Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL