Religia

22.10.2019

Abp Gądecki poprosił papieża o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy

Jan Paweł II. Fot. PAP/W. Kryński Jan Paweł II. Fot. PAP/W. Kryński

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, w imieniu episkopatu, zwrócił się do papieża Franciszka z prośbą o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Prośbę tę podczas kongresu „Europa Christi” wsparł we wtorek kard. Stanisław Dziwisz.

W przekazanym PAP we wtorek komunikacie KEP abp Gądecki przypomniał, że w maju 2020 r. mija setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II i piętnasta rocznica jego odejścia do Domu Ojca.

"W związku z tymi ważnymi dla Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego rocznicami przewodniczący KEP podkreślił, że pontyfikat papieża z Polski wypełniony był przełomowymi wydarzeniami, które zmieniły oblicze papiestwa i wpłynęły na bieg historii Europy i świata".

"Bogactwo pontyfikatu św. Jana Pawła II – przez licznych historyków i teologów określanym Janem Pawłem II Wielkim – wypływało z bogactwa jego osobowości – poety, filozofa, teologa i mistyka, realizując się w wielu wymiarach, od duszpasterstwa i nauczania poprzez kierowanie Kościołem powszechnym aż po osobiste świadectwo świętości życia" – napisał w liście do Ojca Świętego Franciszka abp Gądecki.

Zwrócił też uwagę na to, że wielkim osiągnięciem pontyfikatu św. Jana Pawła II był jego udział w przywróceniu Europie jedności, po ponad pięćdziesięcioletnim podziale, którego symbolem była żelazna kurtyna. Przewodniczący episkopatu zaznaczył też, że "po jednoczącym i kulturotwórczym przepowiadaniu Ewangelii przez świętych Cyryla i Metodego oraz świętego Wojciecha, ponad tysiąc lat później, owoce ich działalności – nie tylko w wymiarze społecznym, ale też religijnym – znalazły swego obrońcę i kontynuatora w osobie papieża Polaka".

Kard. Stanisław Dziwisz w czasie wystąpienia na kongresie "Europa Christi" wsparł prośbę abpa Stanisława Gądeckiego skierowaną do Ojca Świętego Franciszka. Podkreślił, że papież Polak powinien zostać uznany za doktora Kościoła i współpatrona naszego europejskiego domu. Dodał, że "trzeba stwierdzić, iż papież Wojtyła to nie tylko wielki współczesny doktor Kościoła, ale też wybitny patron dla Europy, który ma ogromnie wiele do powiedzenia wszystkim, zarówno wierzącym, jak i niewierzącym". (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL