Religia

20.06.2019

Abp W. Skworc: przez Eucharystię dojrzewa także posłannictwo społeczne

Przez Eucharystię, w akcie osobowego spotkania z Bogiem, dojrzewa także posłannictwo społeczne, prowadzące do przełamywania barier – mówił podczas czwartkowych uroczystości Bożego Ciała w Katowicach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

W katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla metropolita przewodniczył mszy świętej, która zwieńczyła czwartkową procesję Bożego Ciała. Wyjaśniając znaczenie tego święta arcybiskup mówił m.in. o Eucharystii, z której wynika postawa adoracji wobec Chrystusa. Podkreślił, że przez Eucharystię "dojrzewa także posłannictwo społeczne".

Eucharystia "ma na celu przełamanie barier nie tylko między Panem a nami, ale także - i przede wszystkim - barier odgradzających nas od siebie nawzajem" – zauważył hierarcha, wskazując, iż "celebrowanie dziękczynienia" w procesji Bożego Ciała następuje także w imieniu niewierzących.

"Wypełniając nasze społeczne posłannictwo, celebrujemy dziękczynienie, niwelując odgradzające bariery – również zastępczo za tych, którzy nie wierzą i nie dziękują. Nie dziękują, bo nie wierzą w stworzyciela nieba i ziemi, i w Jezusa Chrystusa, jego syna jedynego" - mówił metropolita katowicki.

Podkreślił, że "modląc się w eucharystycznej obecności Chrystusa, nigdy nie jesteśmy sami". Mówiąc o powinnościach ludzi wierzących abp Skworc wskazał, że w pierwszej kolejności powinno cechować ich świadectwo życia opartego na „eucharystycznym stylu życia, pełnym ducha ofiary i miłości”.

"Powinniśmy naśladować samego Chrystusa, który umierając na krzyżu modlił się za swoich nieprzyjaciół (...). Czyńmy podobnie – nawet jeśli przychodzi nam to z trudnością" - mówił metropolita.

W czwartkowej procesji Bożego Ciała w stolicy Górnego Śląska wzięło udział kilka tysięcy wiernych. W wieńczącej uroczystości mszy św. w katowickiej katedrze uczestniczyły m.in. kompanie honorowe wojska i policji wraz z orkiestrą dętą, a także przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL