Europa i świat po 1989 roku

04.08.2018

Bp W. Lechowicz: młodzież polonijna jest skarbem ojczyzny i skarbem Kościoła

Biskup Wiesław Lechowicz (C) i przedstawiciele uczestników II Kongresu Młodzieży Polonijnej podczas konferencji prasowej pt. „Wiarą powołani”. Warszawa, 04.08.2018. Fot. PAP/M. Obara Biskup Wiesław Lechowicz (C) i przedstawiciele uczestników II Kongresu Młodzieży Polonijnej podczas konferencji prasowej pt. „Wiarą powołani”. Warszawa, 04.08.2018. Fot. PAP/M. Obara

Młodzież polonijna jest skarbem dla naszej ojczyzny i skarbem dla Kościoła. Jest polską racją stanu i racją stanu Kościoła - podkreślił delegat KEP ds. emigracji polskiej bp Wiesław Lechowicz, podsumowując zakończone w sobotę obrady II Kongresu Młodzieży Polonijnej w Warszawie.

II Kongres Młodzieży Polonijnej pod hasłem "Wiarą powołani" trwał cały tydzień (28 lipca - 5 sierpnia) w Warszawie. Wzięli w nim udział delegacje polonijnych środowisk duszpasterskich w wieku od 18 do 30 lat, w sumie 250 osób z 21 krajów, m.in. z USA, Skandynawii, krajów Europy Zachodniej, Brazylii, Paragwaju, a także z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji i Mołdawii.

"Tydzień mojego przebywania razem z naszymi młodymi rodakami, mieszkającymi w 21 krajach, przekonał mnie i co do tego nie mam żadnych wątpliwości, że oni są skarbem dla naszej ojczyzny i skarbem dla Kościoła. (...) I to jest polska racja stanu i jest to kościelna racja stanu" - powiedział na zakończenie kongresu bp Lechowicz.

Dodał, że Kościół w Polsce jest zauroczony postawą młodzieży polonijnej, ich inteligencją, wiedzą, ich przywiązaniem do wartości patriotycznych, przywiązaniem do Jezusa i Kościoła. "Młodzież polonijna jest wielkim skarbem, o który wszyscy powinniśmy się troszczyć, chuchać i dmuchać" - podkreślił bp Lechowicz.

Odnosząc się do uczestników kongresu, bp Lechowicz powiedział, że młodzież polonijna stanowi pewnego rodzaju elitę, działającą w instytucjach świeckich i kościelnych. "Podczas kongresu dało się zauważyć dużą dojrzałość osobowościową, inteligencję, wrażliwość patriotyczną i religijną".

Podkreślił jednocześnie, że są młodzi Polacy poza granicami kraju "bardzo związani z Polską, dbają o pogłębianie swojej wiedzy o Polsce, posługują się językiem polskim, jak również włączają się w działalność duszpasterską". Hierarcha nie ukrywał też, że wielu młodych Polaków, a może nawet większość "oddala się od Polski, od polskiej tradycji religijnej". "Taka jest smutna rzeczywistość, ale prawdziwa" - zaznaczył hierarcha.

Dodał, że podobnie można powiedzieć o młodzieży żyjącej w Polsce. "Jest młodzież, która ukazuje dużą wrażliwość patriotyczną, nastawiona optymistycznie do świata, interesuje się tym wszystkim, co jest związane z historią Polski, która uczestniczy w uroczystościach patriotycznych na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Ale są i tacy, którzy w tym samym czasie piją piwo na Krakowskim Przedmieściu" - powiedział bp Lechowicz.

Zaakcentował, że na II Kongresie Polonijnym w Warszawie zebrała się grupa osób, która pod każdym względem jest "bardzo dojrzała".

Zwracając się do 250 delegatów kongresu, bp Lechowicz zaapelował, aby "z jak największą troskliwością dbali o rozwój własnej osobowości, wtedy wiele pożytku będzie miała z was nasza ojczyzna i Kościół". Zwrócił się też z prośbą, by troszczyli się o swoją wiarę i docierali z nią do innych osób.

Justyna z USA podkreśliła, że podczas kongresu doświadczyła tego, że wydawało się jej, że wiele nas dzieli, ale wiele nas też łączy. "Łączy na polskość i łączy nas wiara, a kongres pozwolił wzmocnić naszą wiarę".

Uczestnicy kongresu skierowali też list do młodzieży polonijnej na całym świecie oraz duszpasterzy polonijnych, w którym zapraszają do tworzenia wspólnot młodzieżowych o charakterze modlitewnym i ewangelizacyjnym. "Wiarą powołani" mamy świadomość "odpowiedzialności za teraźniejszość i przyszłość Kościoła w Polsce i poza jej granicami. Żyjąc wśród różnych kultur, narodowości i religii, pragniemy być świadkami Chrystusa poprzez otwartość na drugiego człowieka i miłość, która pokonuje wszelki lęk" - napisali autorzy listu.

W trakcie kongresu młodzi uczestniczyli m.in. w warsztatach ewangelizacyjnych, zwiedzali Warszawę i uczestniczyli w mszach św. z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, a także bp. Wiesława Lechowicza.

31 lipca uczestniczyli we mszy św. w rocznicę Powstania Warszawskiego o godz. 18 na Placu Krasińskich, a 1 sierpnia uczestniczyli w Apelu Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego i na Powązkach oraz w śpiewaniu pieśni patriotycznych na Placu Piłsudskiego.

I Kongres Młodzieży Polonijnej odbył się w 2016 r. przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.

Organizatorami Kongresu Młodzieży Polonijnej byli: Komisja KEP ds. Misji, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA oraz Senat.(PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL