Inne

20.10.2019

Dawne narzędzia używane w leśnictwie na wystawie w podlaskim muzeum

Otwarcie wystawy „Dawne leśnictwo na Podlasiu” w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Fot. PAP/A. Reszko Otwarcie wystawy „Dawne leśnictwo na Podlasiu” w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Fot. PAP/A. Reszko

Narzędzia używane dawniej w leśnictwie oraz sposoby, które pozwalały ludziom korzystać z dobrodziejstw lasu można poznać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej koło Białegostoku. W niedzielę otwarto stałą wystawę w przeniesionej do skansenu zabytkowej stodole z Czarnej Białostockiej.

Na ekspozycji pokazano eksponaty związane zarówno z dawną pracą przy wycince czy sadzeniu lasu, ale także przedmioty wykorzystywane do zdobywania pożywienia w lesie.

To nowy obiekt w skansenie, pochodzący z lat 20-tych XX wieku - poinformował PAP dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł. Stodołę przekazało placówce nadleśnictwo Czarna Białostocka. 

CZYTAJ TAKŻE

Jak podkreślają autorzy wystawy, pokazuje ona, że dawniej związki ludzi z lasem były bardzo silne. "Las żywił, dawał drewno na opał i do budowy domów, dostarczał surowce wykorzystywane w przemyśle" - czytamy w materiałach prasowych o wystawie.

Autorem wystawy jest Przemysław Sianko, a eksponaty pochodzą ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. "Pogrupowałem eksponaty tematycznie, tak by wyeksponować każdą z dziedzin dawnego leśnictwa. Każda z nich, począwszy od sadzenia i uprawy lasu, na wycince i zrywce drzew kończąc, ma w przestrzeni wystawienniczej własny odrębny sektor" - opowiada autor.

Na wystawie można zobaczyć, jak wyglądały dawniej pług leśny czy pogłębiacz, piły ręczne, siekiery czy topory, haki do podnoszenia drzew. Większość przedmiotów pochodzi z pierwszej połowy XX wieku, ale są też eksponaty XIX-wieczne, np. topór do ciosania bali drewnianych, z których można było zbudować dom. Artur Gaweł poinformował, że sporo przedmiotów w latach 80-tych ubiegłego wieku przekazały Lasy Państwowe. Do muzeum trafiło wtedy około 300 eksponatów związanych z leśnictwem.

CZYTAJ TAKŻE

"Las od wielu dziesięcioleci jest miejscem pozyskiwania surowców wykorzystywanych w przemyśle, np. żywicy potrzebnej do wytworzenia terpentyny i kalafonii" - podaje muzeum. Na wystawie przybliżono więc, jak dawniej produkowano żywice; można też poznać produkcję potażu, czyli wytwarzanego z popiołu surowca do produkcji mydła i szkła.

Odwiedzający skansen mogą również obejrzeć narzędzia wykorzystywane kiedyś w łowiectwie, zbieractwie czy bartnictwie - m.in. kłody bartne czy czerpaki do zbierania jagód.

Przeniesienie stodoły do skansenu i urządzenie tam wystawy jest elementem projektu związanego z rozbudową muzeum, na który placówka otrzymała dofinansowanie z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Muzeum podlega samorządowi województwa podlaskiego.

Ostatnio na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej powstał Ośrodek Walk Konnych, gdzie można uczyć się jazdy konno i łucznictwa oraz poznawać dawne tradycje.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL