Religia

04.11.2019

Kard. Nycz zaprasza do Świątyni Opatrzności Bożej w Święto Niepodległości

W Święto Niepodległości 11 listopada kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystościom w stołecznej Świątyni Opatrzności Bożej. Podczas Eucharystii zapłonie Świeca Niepodległości ofiarowana przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna.

Podczas mszy św. będziemy dziękować Opatrzności Bożej za wolną, suwerenną i bezpieczną ojczyznę, a także zawierzać Bogu losy Polski i naszego narodu - napisał kard. Nycz w zaproszeniu, zamieszczonym na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej.

"W celebrowanych przez najbliższe lata uroczystościach upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości, powstające Sanktuarium Opatrzności Bożej zajmuje miejsce wyjątkowe. Jednoczy bowiem wszystkich Polaków w ustawicznym dziękczynieniu Stwórcy za opiekę za naszą ojczyznę i ufnym zawierzaniu jej losów Bogu na kolejne wieki" - czytamy w zaproszeniu metropolity warszawskiego.

Podczas Eucharystii odprawianej w Świątyni Opatrzności Bożej zapłonie Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie już wolna.

W 1920 r. kard. Edmund Dalbor wraz z arcybiskupem metropolitą warszawskim kard. Aleksandrem Kakowskim przywieźli świecę z Watykanu do archikatedry warszawskiej, gdzie podczas uroczystej Eucharystii zapalił ją marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński na znak tego, że ojczyzna odzyskała wolność.

"Ten historyczny moment przerodził się już w tradycję zapalania świecy w czasie Święta Niepodległości. Jest ona symbolem spełnienia marzeń wielu poprzedzających nas pokoleń, które w czasach zaborów przechowały w sercach ideę wolnej ojczyzny i tej idei poświęcały swe wysiłki, a nieraz także życie" - podkreślił metropolita warszawski. Msza św. będzie transmitowana na antenie Polskiego Radia.  (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mhr/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL