Polska po 1989 roku

10.01.2020

Konserwator: części murowane zniszczonej bramy Pałacu Branickich nie nadają się do powtórnego użycia

Części murowane zniszczonej bramy Pałacu Branickich w zasadzie nie nadają się już do powtórnego użycia – mówi PAP stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. Dodaje, że ogrodzenie podlega wyłącznie ochronie na podstawie układu urbanistycznego fragmentu ul. Wiejskiej.

Kierowca ciężarowego volvo cofając w piątek z ul. Wiejskiej w ul. Frascati uderzył w zabytkową bramę wjazdową do XVIII-wiecznego Pałacu Branickich w pobliżu Sejmu. Wskutek wypadku brama została niemal doszczętnie zniszczona.

Jak powiedział PAP dyrektor Biura Prasowego KPRP Marcin Kędryna, do zdarzenia doszło około godziny 14. "Kierowca ciężarówki, który został błędnie poprowadzony przez nawigację, w momencie, gdy zauważył, że nie może dalej jechać ul. Wiejską, próbował zawrócić. Wykonując ten manewr - prowadzony przez swoich współpracowników - nie usłyszał, nie zrozumiał sygnałów od Służby Ochrony Państwa, źle skręcił i doprowadził do tego, że zniszczona została brama wjazdowa" - relacjonował Kędryna.

"W związku z tym, że brama należy do Kancelarii Prezydenta RP, powiadomiła ona o zdarzeniu odpowiednie służby, w tym konserwatora zabytków" - poinformował szef Biura Prasowego KPRP. "Resztki bramy trafiły do magazynu Kancelarii Prezydenta, gdzie będą czekały na rekonstrukcję" - powiedział Kędryna.

Zdaniem stołecznego konserwatora zabytków Michała Krasuckiego, którego PAP poprosiła o wypowiedź, części murowane obiektu najprawdopodobniej nie będą mogły zostać powtórnie wykorzystane.

"Części murowane tego obiektu w zasadzie nie nadają się już do powtórnego użycia. Brama została całkowicie zniszczona, natomiast samo ogrodzenie prawdopodobnie będzie można częściowo odtworzyć z elementów, które pozostały, ale na pewno wymaga to rozbudowanych prac" - powiedział PAP Krasucki.

Dodał, że ogrodzenie nie było osobno ujęte w rejestrze zabytków i podlega wyłącznie ochronie na podstawie układu urbanistycznego fragmentu ul. Wiejskiej. Zaznaczył, że pozwala to Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków na kontrolę na miejscu.

Jak informował wcześniej PAP podkom. Piotr Świstak z wydziału prasowego Komendy Stołecznej Policji, o zdarzeniu poinformowała Służba Ochrony Państwa. SOP miał przekazać, że kierujący samochodem ciężarowym cofając uszkodził bramę. Dodał, że zdarzenie to jest traktowane jako kolizja.

Z informacji, które przekazał PAP jeden ze świadków zdarzenia, wiadomo, że ciężarówka volvo uderzyła w lewy filar bramy, zakleszczyła się, a następnie ruszyła do przodu, wyrywając całą bramę.

KSP poinformowała po zakończonych czynnościach, że kierowca został sprawdzony alkomatem - był trzeźwy. Mężczyzna został ukarany mandatem w łącznej wysokości 1 tys. zł.

Zabytkowa brama wjazdowa staraniem Kancelarii Prezydenta RP została odrestaurowana w 2000 roku. (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mchom/ jann/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL