Religia

22.10.2019

M. Soltesz: św. Jan Paweł II wiele uczynił dla wolności

Święty Jan Paweł II wiele uczynił dla wolności, która nadeszła wraz z transformacją ustrojową – oświadczył we wtorek wiceminister ds. Kościołów i narodowości w kancelarii premiera Węgier Miklos Soltesz.

Soltesz, który przemawiał z okazji 25. rocznicy powstania Centrum Szkolnego im. św. Jana Pawła II w Budapeszcie, podkreślił, że przed zmianą ustrojową na Węgrzech istniało osiem szkół kościelnych, a niecałe 15 lat później nadeszła taka wolność, o jakiej ludzie nawet nie śmieli marzyć. Ogromną rolę odegrał w tym między innymi św. Jan Paweł II – zaznaczył.

Wiceminister podkreślił, że zarówno Centrum Szkolne, jak i Węgry wiele zawdzięczają od zmiany ustrojowej Habsburgom.

Ze swej strony sponsor szkoły Michał Habsburg-Lotaryński powiedział, że gdy zgromadzenie Legion Chrystusa przejęło utrzymanie szkoły od benedyktynów, instytucja borykała się z poważnymi problemami finansowymi. Brakowało sal lekcyjnych i nie było boiska, ale udało się pozyskać sponsorów i zbudować placówce nową siedzibę.

W Centrum Szkolnym im. św. Jana Pawła II prowadzone są zajęcia dla przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ndz/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL