Polska po 1989 roku

14.03.2018

MKiDN nie wycofało się z zamiaru wszczęcia remontu Cmentarza Orląt Lwowskich

Cmentarz Orląt Lwowskich. Fot. PAP/D. Delmanowicz Cmentarz Orląt Lwowskich. Fot. PAP/D. Delmanowicz

W związku z doniesieniami prasowymi ws. rzekomego wycofania się MKiDN z zamiaru wszczęcia generalnego remontu Cmentarza Obrońców Lwowa, wyjaśniamy, iż fakt taki nie miał miejsca – poinformowano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej resortu. Według MKiDN rozpoczęcie remontu jest przewidziane w drugiej połowie kwietnia.

Jak podał resort w środowym komunikacie, zakres prac przewidzianych do realizacji "wynika ze stanu nekropolii, którego pogorszenie zostało stwierdzone podczas szczegółowej oceny stanu technicznego dokonanej na przełomie 2017/2018 r. przez specjalistów Ministerstwa".

"Remont ma polegać głównie na usunięciu ubytków i oczyszczeniu elementów betonowych poszczególnych grobów, wymianie popękanych nakryw grobów oraz naprawie murów okalających cmentarz. Wspomniane prace będą obejmowały naprawę i wymianę istniejących obiektów" – podkreślono w komunikacie.

Resort kultury poinformował, że jego zamiarem jest również "dokonanie konserwacji figur lwów, które w grudniu 2015 r. zostały posadowione na swoim pierwotnym miejscu, gdzie znajdowały się do lat 70. ubiegłego wieku". „W związku z powyższym 16 lutego br. MKiDN zwróciło się do strony ukraińskiej z prośbą o wydanie zgody na rozpoczęcie prac remontowych. Oczekujemy na odpowiedź w tej sprawie” – czytamy w komunikacie.

Według MKiDN, rozpoczęcie remontu generalnego Cmentarza Orląt Lwowskich przewidziane jest w drugiej połowie kwietnia br.

We wtorek, powołując się na nieoficjalne informacje, portal rmf24.pl podał, że "mimo zapewnionych pieniędzy w budżecie i zatwierdzenia koncepcji przebudowy w tym roku, wbrew planom polskiego rządu, nie dojdzie do generalnego remontu Cmentarza Orląt Lwowskich". Według portalu, "w związku z napiętą sytuacją w kontaktach na linii Warszawa-Kijów strona polska zdecydowała się nie występować o zgodę na przebudowę, a ograniczyła się jedynie do wniosku o możliwość przeprowadzenia prac kosmetycznych na cmentarzu". "W ramach prac konserwacyjnych na cmentarzu przewidziane jest uzupełnianie odpadających tynków i malowanie. Przy przeprowadzaniu poważniejszych prac murowane elementy miały być wymieniane na lity, jasny kamień" – czytamy na stronie rmf24.pl. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL