XIX wiek

20.01.2020

Muzeum Gdańska otrzymało XIX-wieczny album z grafikami miasta

O album z połowy z XIX wieku z grafikami pokazującymi widoki Gdańska i okolic wzbogaciło się Muzeum Gdańska. Prezentacja nowego eksponatu odbędzie się w czwartek w Ratuszu Głównego Miasta.

Rzecznik prasowy Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski poinformował w poniedziałek, że pamiątkowy album datowany jest na rok 1836.

"Zawiera ponad dwadzieścia grafik przedstawiających widoki Gdańska i okolic. Część z wizerunków przedstawia powszechnie znane miejsca np. Długi Targ, w albumie pojawiają się jednak również rzadsze ujęcia np. Nowego Portu, czy Brzeźna. Na papierowych kartach znajdują się także znaki wodne dwóch gdańskich papierni" - dodał.

Album był rodzinną pamiątką rodu Feyerabendów, który w 1747 r. założył firmę "Daniel Feyerabend", zajmującą się importem wina z Europy Zachodniej i zaopatrującą w trunki gdański handel oraz lokale gastronomiczne. Pod tą nazwą, mimo zmieniających się właścicieli, firma przetrwała do 1945 roku.

Na czwartek w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta zaplanowano pokaz albumu. Losy zabytku i jego pochodzenie omówi dwoje muzealników.

"Znamy osobę, która zleciła przygotowanie albumu, ale nie jesteśmy całkowicie pewni, komu został podarowany. Efektownie oprawiony, został złożony z przyciętych, luźnych druków, które wówczas krążyły na rynku" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie prasowym, dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska.

Zakup eksponatu do zbiorów Muzeum Gdańska sfinansował prywatny browar z okolic Gdańska.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL