Polska po 1989 roku

21.07.2019

Oświęcimski „pałac ślubów” doczekał się renowacji

Rozpoczęła się renowacja zabytkowej willi na starówce w Oświęcimiu, w której współcześnie mieszczą się m.in. rada miejska i urząd stanu cywilnego – poinformowała rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień. Prace potrwają do końca przyszłego roku.

Prezydent miasta Janusz Chwierut przypomniał, że samorząd od wielu lat odnawia budynki w obrębie starówki. "Po kamienicach przy ulicach Mickiewicza, Klasztornej oraz Rynku Głównym przyszedł czas na gruntowną renowację +pałacu ślubów+. Odzyska on swój dawny koloryt i blask. Będzie jednym z ciekawszych elementów zabudowy miasta" – wyjaśnił.

Renowacja obejmie wymianę części uszkodzonej więźby oraz pokrycia dachowego. Odnowione zostaną elewacje oraz stolarka okienna i drzwiowa. Wyremontowana będzie nawierzchnia wokół budynku.

"Prace zakończą się pod koniec przyszłego roku. Inwestycja kosztuje 450 tys. zł" – powiedziała rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień.

Zabytkowa willa została zbudowana w latach 1903-1912. To murowana budowla jednopiętrowa o historyzujących cechach stylowych z przewagą elementów neorenesansowych i neobarokowych. Przed wojną była własnością rodziny dr. Antoniego Ślosarczyka. Willa współcześnie nazywana jest często "zameczkiem" lub "pałacykiem" ze względu na bogactwo dekoracji mansardowych okien i ryzalit, stylizowany na wieżyczkę. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL