Europa i świat po 1989 roku

18.11.2016

Pałac Buckingham przejdzie 10-letni remont

Pałac Buckingam podczas uroczystości 90-lecia królowej Elżbiety II. Fot. PAP/EPA Pałac Buckingam podczas uroczystości 90-lecia królowej Elżbiety II. Fot. PAP/EPA

Blisko 370 milionów funtów na przestrzeni dziesięciu lat wyda brytyjski rząd na kompleksowy remont głównej rezydencji brytyjskich monarchów, położonego w centrum Londynu Pałacu Buckingham.

Prace rozpoczną się w kwietniu 2017 roku i będą wykonywane etapami - tak, aby mieszkająca w pałacu 90-letnia królowa Elżbieta II nie musiała wyprowadzać się ze swojej posiadłości.

W ramach remontu wymienione zostaną m.in. wszystkie bojlery, kable i rury. Ślad węglowy budynku - całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez użytkowników pałacu - ma zmniejszyć się o 40 proc.

W aplikacji o zwiększenie królewskiego grantu - wydatku budżetowego przeznaczonego na koszty reprezentacyjne brytyjskiej monarchii - podkreślono, że naprawy są niezbędne.

Zarządzający pałacem Mistrz Dworu Tony Johnstone-Burt powiedział, że po zakończeniu prac Pałac Buckingham będzie spełniał wszystkie wymogi i będzie mógł funkcjonować przez najbliższe 50 lat. W przyszłości rezydencja będzie także częściej otwarta dla zwiedzających, generując dodatkowy przychód i zmniejszając obciążenia dla budżetu państwa.

"Traktujemy bardzo poważnie zobowiązania, jakie wiążą się z otrzymaniem takiej kwoty ze środków publicznych. Jesteśmy przekonani, że dokonując takiej inwestycji teraz, możemy uniknąć znacznie bardziej kosztownych i potencjalnie katastrofalnych w skutkach kłopotów z budynkiem w przyszłości" - dodał Johnstone-Burt.

Ostatnia istotna renowacja budynku odbyła się w 1952 roku, kiedy Elżbieta II objęła brytyjski tron po śmierci swojego ojca, Jerzego VI.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ ulb/   ro/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL