Religia

20.01.2020

Paulini rozpoczynają obchody 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza

Paulini zainaugurowali w poniedziałek całoroczne obchody 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, założyciela ich zakonu. Wspomnienie błogosławionego to jedno z najważniejszych w tym roku wydarzeń tej wspólnoty zakonnej zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Na Jasnej Górze, gdzie jest największy klasztor paulinów i Dom Generalny tego zakonu obchody zainaugurowała w poniedziałek msza św. odprawiona w kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem o. Michała Lukoszka, wikariusza generalnego zakonu paulinów. Zgromadzili się na niej ojcowie i bracia paulini z przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą na czele.

Jak mówił o. Lukoszek, paulini chcą dziękować Bogu za wszelkie łaski, jakich ich zakon doświadczał przez stulecia istnienia. "Możemy nauczyć się od błogosławionego Euzebiusza rozmodlenia i zakochania się w Bogu, którego owocem jest autentyczna i zdrowa miłość bliźniego" – podkreślił w homilii.

"Tego, wydaje się, potrzebuje w sposób szczególny dzisiejszy człowiek. Paradoksalnie pragnie on w głębi serca tego, czego nie może on kupić za pieniądze, jest to coś, czego może doświadczyć jedynie za darmo od drugiego człowieka, a przede wszystkim od Boga, jest to: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie" – dodał o. Lukoszek

W dniu inauguracji Roku Błogosławionego Euzebiusza ojcowie paulini oficjalnie otworzyli także wystawę poświęconą swojemu założycielowi i zakonowi paulinów, którą można zwiedzać w jasnogórskiej Sali Rycerskiej.

20 stycznia przypada liturgiczny dzień pamięci błogosławionego Euzebiusza z Ostrzyhomia, pierwszego prowincjała zakonu Paulinów. Euzebiusz jest uznany za założyciela jedynego średniowiecznego zakonu powstałego na Węgrzech, który od XIII w. działa do dzisiaj.

W związku z 750. rocznicą śmierci swego założyciela paulini przygotowują na obecny rok różne wydarzenia mające przybliżyć postać błogosławionego. Jednym z przedsięwzięć jest PALOS-BUS – mobilna wystawa o paulinach i ich założycielu, przygotowana przez zakonników z Węgier. W najbliższą sobotę wystawa pojawi się na Jasnej Górze.

Na 2020 r. paulini zaplanowali wiele wydarzeń dotyczących ich życia zakonnego. Jasna Góra jako najważniejszy pauliński klasztor zgromadzi w marcu uczestników Kapituły Generalnej, która dokona wyboru najwyższego przełożonego – generała – którego kadencja trwa 6 lat i omówi najważniejsze sprawy dla całego zakonu.

Jak zaznaczają paulini z Jasnej Góry, bł. Euzebiusz z Ostrzyhomia odegrał decydującą rolę przy powstaniu i założeniu ich zakonu. "Wprawdzie posłannictwo paulinów, ich charakter, duchowość i działalność duszpasterska kształtowały się w ciągu wieków, ale sam początek wycisnął swoiste i niezatarte rysy na jego obliczu" – wskazują, dodając że tradycja zakonna o Euzebiuszu przekazała bardzo skromne wiadomości, bo źródła dotyczące początków historii zakonu zostały zniszczone na skutek najazdów tureckich.

Euzebiusz urodził się w Esztergom (Ostrzyhom) około 1200 r. Po otrzymaniu święceń kapłańskich został kanonikiem przy katedrze w Ostrzyhomiu. Później, po otrzymaniu zgody od biskupa, prowadził pustelnicze życie w górach Pilis. W 1246 r. zamieszkał z innymi pustelnikami w pobliżu Pilisszanto i założył wspólnotę w klasztorze pod wezwaniem Świętego Krzyża, dla której przyjął regułę eremitów z klasztoru św. Jakuba z góry Patach.

Oba klasztory połączyły się w połowie XIII w. W 1256 Euzebiusza wybrano na pierwszego prowincjała zakonu paulinów. W 1256 r. jako przełożony prowincji uczestniczył w soborze w Esztergom. Zmarł w 20 stycznia 1270 r. w Pilisszentkereszt. Został pochowany w miejscowym kościele św. Krzyża.

"Na łożu śmierci zachęcał swoich braci, aby przestrzegali zasad, kochali się bratersko i dawali dobry przykład. Został pochowany w grobie kościoła, który sam założył. Zakon otrzymał ostateczną aprobatę w 1308 r. Wtedy paulini oficjalnie jako zakon zaczęli żyć według reguły św. Augustyna" – przypomniało Biuro Prasowe Jasnej Góry.(PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

kon/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL