Polska po 1989 roku

01.11.2018

Ponad 16 tys. zł zebrano w Bytomiu dla dzieci z Kresów

16 tys. 234 zł i 25 euro zebrano w czwartek w Bytomiu (Śląskie) podczas 22. kwesty na pomoc najbiedniejszym dzieciom z Kresów i ze Śląska.

"To więcej niż w ubiegłym roku. Wyjątkowa hojność i życzliwość, wiele serca i wiele zainteresowania losem Polaków za wschodnią granicą" – powiedziała PAP organizatorka kwesty, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa Danuta Skalska. Dodała, że zebrane pieniądze pomogą zorganizować transport żywności, środków czystości i słodyczy na Kresy na Boże Narodzenie.

Jedna z najstarszych w regionie zbiórek ma już ponad 25-letnią tradycję. Organizuje ją na cmentarzach przy ul. Kraszewskiego i Powstańców Śląskich środowisko mieszkających w tym mieście Kresowian, którzy przez wiele lat zbierali pieniądze na odnowę Cmentarza Obrońców Lwowa, a od 22 lat kwestują pod hasłem "O zmarłych pamiętać - żyjących wspierać" - m.in. na wakacje ubogich dzieci ze Śląska i dawnych Kresów Wschodnich II RP.

W Bytomiu od 19 lat organizowana jest też inna kwesta, dzięki której odnawiane są zabytkowe grobowce na cmentarzu Mater Dolorosa. Ta powstała w XVII w. nekropolia przy ul. Piekarskiej należy do najstarszych w regionie, 30 lat temu została wpisana do rejestru zabytków. (PAP)

Autorka: Anna Gumułka

lun/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL