Polska po 1989 roku

07.07.2019

Poznański „Dzieciniec pod Słońcem” jeszcze w tym roku będzie służyć mieszkańcom

Zabytkowy przedwojenny kompleks nazywany „Dziecińcem pod Słońcem” jeszcze w tym roku znów będzie służyć poznaniakom. Prace budowlane i konserwatorskie nadal trwają, jednak budynki i otoczenie kompleksu już teraz odzyskują blask.

"Dzieciniec pod Słońcem" powstał w 1928 r. nad Wartą jako pierwszy w Poznaniu ogród jordanowski. Zbudowany został w stylu dworkowym i otoczony francuskim ogrodem. Na dzieciniec składały się bawialnia, jadalnia i łaźnia.

Kompleksowa modernizacja obiektu zakłada remont głównej części budowli, przylegających do niej podcieni z przybudówkami oraz obiektu, w którym mieści się dyrekcja Młodzieżowego Domu Kultury nr 1. Zadanie obejmuje też budowę nowego budynku technicznego oraz zagospodarowanie ogrodu. Obecnie na całym terenie trwają prace konserwatorskie, budowlane, rozbiórkowe i instalacyjne w obrębie budynków oraz prace drogowe, zieleniarskie i zagospodarowanie ogrodu jordanowskiego.

„Zabytkowy zespół będzie całkowicie odświeżony i stanie się miejscem zabaw i rekreacji dzieci” – podkreślił zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

„Dzięki kompleksowości inwestycji może on stać się również miejscem, które będzie przyciągało także dorosłych mieszkańców. To kolejna inwestycja nad Wartą: trwa remont Łazienek Rzecznych, a niedawno oddano tu do użytku kolejny odcinek Wartostrady, który będzie w niedalekiej przyszłości wzbogacony o oświetlenie i monitoring” – dodał.

Przedwojenny kompleks jest przystosowywany do potrzeb MDK nr 1 i ogrodu jordanowskiego - budynki zostaną dostosowane do obecnych przepisów, będą też dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Wschodnie podcienia, do niedawna zabudowane, są przywracane do pierwotnego stanu. Po zakończeniu prac staną się miejscem stałych wystaw i ekspozycji prac malarskich.

„Zabytkowa przestrzeń ogrodu jordanowskiego jest zagospodarowywana tak, aby był on atrakcyjnym miejscem spacerów, wypoczynku, a przede wszystkim przestrzenią dla prowadzenia plenerowej działalności kulturalnej. W północnej części ogrodu powstanie plac zabaw, a od strony ul. Piastowskiej - boiska do siatkówki plażowej. W południowej części stanie fontanna oraz nowy budynek techniczny wraz z pomieszczeniem socjalnym, łazienką oraz warsztatem i magazynem sprzętu” – podał poznański magistrat.

Obszar "Dziecińca pod Słońcem" zostanie objęty monitoringiem wizyjnym, co zwiększy bezpieczeństwo osób korzystających z oferty MDK1 oraz wszystkich poznaniaków przebywających na jego terenie. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL