Polska po 1989 roku

21.02.2019

Premier: język polski jest dziedzictwem, które kształtowało nasz naród

Język polski jest dziedzictwem kulturowym, które przez lata kształtowało nasz naród i pozwoliło przetrwać polskości w czasach zaborów; w żadnym innym języku słowo „ojczyzna” nie brzmi tak pięknie – napisał w czwartek premier Mateusz Morawiecki z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

"Polski język jest naszym dziedzictwem kulturowym, które przez lata kształtowało nasz naród i pozwoliło przetrwać Polskości w trudnych czasach zaborów. W żadnym innym języku słowo +ojczyzna+ nie brzmi w tak piękny sposób. Pamiętajmy o tym szczególnie w #DzieńJęzykaOjczystego" - napisał premier na Twitterze.

Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 lutego, upamiętniający wydarzenia 1952 r., kiedy to w Dhace doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.

W Polsce w bibliotekach, domach kultury i szkołach organizowane są w tym dniu wystawy, dyskusje o języku, quizy, konkursy i inne wydarzenia związane z polszczyzną.(PAP)

autor: Maciej Zubel

zub/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL