Kultura i sztuka po 1989 roku

20.01.2020

Rząd litewski: w marcu w Suwałkach zostanie otwarte litewskie centrum kultury

Litewskie Centrum Kultury i Oświaty w Suwałkach rozpocznie działalność w marcu, a być może wcześniej – poinformował w poniedziałek rząd Litwy. Wynajęte w listopadzie 2019 roku w Suwałkach pomieszczenia obecnie są remontowane.

„Władze lokalne pomagają nam w uporządkowaniu lokum (…). W marcu, a być może też wcześniej, rozpocznie tu działalność centrum kultury” - powiedział dla agencji BNS zastępca szefa kancelarii rządu Deividas Matulionis.

Od września w ośrodku tym zostanie otwarta litewska grupa przedszkolna.

O potrzebie otwarcia w Suwałkach Litewskiego Centrum Kultury i Oświaty zaczęto mówić w 2018 roku, gdyż w tym mieście rośnie liczba polskich Litwinów.

„Na Suwalszczyźnie aktywnie działa mniejszość litewska. Potrzebuje ona pomieszczeń do organizowania imprez, przeprowadzania prób” - wskazał Matulionis.

Na potrzeby centrum w Suwałkach wynajęto u osoby prywatnej pomieszczenia o powierzchni 137 metrów kwadratowych. Koszt dzierżawy miesięcznie wynosi ponad 8,5 tys. złotych. Pieniądze na ten cel przeznacza państwo litewskie.

O Litewskim Centrum Kultury i Oświaty w Suwałkach pod koniec ubiegłego tygodnia rozmawiali m.in. w Wilnie ministrowie spraw zagranicznych Polski i Litwy, Jacek Czaputowicz i Linas Linkeviczius. Na konferencji prasowej szef litewskiego MSZ podziękował władzy w Suwałkach za współpracę z tej kwestii.

Według danych litewskiego rządu na Suwalszczyźnie, głównie z Sejnach i Puńsku, mieszka około 3 tys. Litwinów.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL