Religia

16.07.2019

Uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej na Jasnej Górze

Suma odpustowa z okazji uroczystości święta Matki Bożej Szkaplerznej. Fot. PAP/W. Deska Suma odpustowa z okazji uroczystości święta Matki Bożej Szkaplerznej. Fot. PAP/W. Deska

Z udziałem setek pieszych pielgrzymów, m.in. z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego, na Jasnej Górze odbyły się we wtorek uroczystości święta Matki Bożej Szkaplerznej. To pierwszy w tym roku tzw. szczyt pielgrzymkowy w sanktuarium. Kolejne będą w sierpniu.

Homilię podczas sumy odpustowej wygłosił ks. Łukasz Łukasik, kapelan 85. Poznańskiej Pielgrzymki Pieszej, która dotarła na Jasną Górę w poniedziałek. Mszy przewodniczył kierownik poznańskiej pielgrzymki ks. Jan Markowski.

Jak mówił w homilii ks. Łukasik, pielgrzymowanie na Jasną Górę służy m.in. zawierzeniu Matce Bożej spraw wiary i tego, jak jest ona postrzegana i wyznawana w codziennym życiu.

"To właśnie w naszym sercu rodzi się walka związana z wiarą. To właśnie w naszym sercu w dzisiejszych czasach rodzi się największa walka o chrześcijaństwo i o Jezusa Chrystusa. To właśnie w naszym sercu rodzi się ta ogromna walka, w której Maryja chce królować jako nasza matka, aby Jezus Chrystus stał się panem naszego serca i naszego życia" – powiedział kapłan.

Nawiązując do istoty pieszego pielgrzymowania, ks. Łukasik wskazał, że "jest to czas dla każdego z nas; jest to czas refleksji nad tym, w jaki sposób w moim sercu wierzę w Jezusa Chrystusa i kim on dla mnie jest". Jak mówił, prawdziwa wiara chrześcijanina nie opiera się na zewnętrznych cudach – kluczowy jest "cud nawrócenia", który jednak zależy od woli człowieka.

"My, ludzie wędrujący tutaj i przybywający na Jasną Górę, jesteśmy tymi, którzy +otrzaskali się+ z Jezusem Chrystusem i niejednokrotnie, tak przyzwyczajeni do wiary i do tradycji, nie otwieramy naszych serc na prawdziwą i żywą wiarę w Jezusa i jego matkę" – powiedział ks. Łukasik.

Przed świętem Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel, na Jasną Górę przybyło w ostatnich dniach w pieszych pielgrzymkach kilka tysięcy osób – prawie 1,7 tys. z archidiecezji poznańskiej, ponad 1,2 tys. z archidiecezji przemyskiej oraz ok. 650 osób z Piotrkowa Trybunalskiego. To pierwszy wakacyjny "szczyt pielgrzymkowy" na Jasnej Górze. Co roku, w ciągu kilku letnich tygodni, do sanktuarium pieszo przybywa kilkadziesiąt tysięcy pątników.

Uczestnicy 85. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki przybyli w tym roku na Jasną Górę pod hasłem "Z Maryją w nowe czasy". Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, pątnicy z archidiecezji poznańskiej wędrowali w 19 grupach. Zależnie od miejsca wyjścia w ciągu 10-13 dni pokonali trasę o długości ok. 290 km. W 39. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymce pod hasłem "W mocy Bożego Ducha" wędrowało w tym roku ponad 1,2 tys. osób, które w 12 dni pokonały trasę ok. 380 km. W 150. Pieszej Piotrkowskiej Pielgrzymce pod hasłem "Stworzycielu, Duchu, przyjdź" od 11 do 14 lipca na Jasną Górę szło ok. 650 osób w trzech grupach: patriotycznej, maryjnej i młodzieżowej.

Oprócz dużych pielgrzymek z Poznania, Przemyśla i Piotrkowa przed świętem Matki Bożej Szkaplerznej na Jasną Górę przychodzą też mniejsze piesze pielgrzymki z miejscowości ziemi częstochowskiej. Lipcowy odpust inauguruje wakacyjny szczyt pielgrzymkowy w Częstochowie.

Historia święta Matki Bożej Szkaplerznej sięga 1251 r., kiedy ówczesnemu przełożonemu karmelitów bł. Szymonowi Stockowi Matka Boska w objawieniu miała zalecić noszenie szkaplerza na znak swojej opieki – obiecując, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Święto to dla Kościoła zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 r.

Szkaplerz to długi prostokątny płat sukna z otworem na głowę, nakładany na zakonny habit. Osoby świeckie mogą nosić szkaplerz mniejszego rozmiaru, możliwy do noszenia pod ubraniem, lub medalik szkaplerzny, z wizerunkiem Najświętszego Serca Jezusa z jednej strony oraz – z drugiej – z wizerunkiem Matki Bożej. Noszenie szkaplerza, podobnie jak noszenie medalika szkaplerznego, oznacza symboliczne oddanie się Matce Bożej.

Wzmożenie ruchu pielgrzymkowego widać co roku w Częstochowie od czerwca, jednak to sierpień jest zwyczajowo najintensywniejszym okresem sezonu pątniczego. Kulminacja nastąpi 14 sierpnia – w tym dniu w pieszych pielgrzymkach z reguły wchodzi do miasta po ok. 20 tys. osób; niewiele mniej dociera do Częstochowy dzień wcześniej. 15 sierpnia pielgrzymi biorą udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia NMP. Kolejnym dniem szczytu jest 25 sierpnia, kiedy do Częstochowy przychodzi kilkanaście tysięcy pątników przed obchodzonym 26 sierpnia świętem Matki Bożej Częstochowskiej.

Według informacji biura prasowego sanktuarium w całym ub. roku w 200 ogólnopolskich pielgrzymkach na Jasną Górę wzięło udział 834 tys. osób. Około 124 tys. wiernych przybyło w 255 pielgrzymkach pieszych. Ponad 8,8 tys. osób przyjechało do Częstochowy w pielgrzymkach rowerowych (133 grupy), a 440 osób (16 grup) w pielgrzymkach biegowych. Niespełna 20 osób dotarło do sanktuarium konno, a ponad 170 pielgrzymów z dwóch grup – na rolkach.(PAP)

Autor: Marek Błoński

mab/ joz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL