Religia

09.11.2019

W Białymstoku muzułmańskie obchody na pamiątkę urodzin proroka Mahometa

Polscy wyznawcy islamu świętują w sobotę Miełlud, czyli dzień narodzin proroka Mahometa. W Białymstoku odbyły się okolicznościowe modlitwy i spotkanie wiernych. Życzenia wyznawcom islamu złożyły z okazji święta władze Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Miełlud - dzień narodzin proroka Muhammada (Mahometa) - nie należy do głównych świąt religijnych w kalendarzu muzułmańskim. Są nimi bowiem Ramadan Bajram (z okazji zakończenia postu) i Kurban Bajram (Święto Ofiarowania).

Przedstawiciele MZR, który jest najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu, podkreślają jednak, że Miełlud obecny jest w tradycji religijnej społeczności tatarskiej nie tylko jako wyraz pamięci o proroku, ale służy też integracji tej społeczności. To właśnie Tatarzy są największą grupą polskich muzułmanów.

"To radosny dzień świąteczny, podkreślenie roli samego proroka, jego życiorysu i historii" - powiedział PAP przewodniczący MZR, mufti Tomasz Miśkiewicz. Dodał, że to okazja do spotkań i świętowania. W Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku odbyło się w sobotę takie okolicznościowe spotkanie wiernych. Po tzw. modlitwach intencyjnych śpiewano pieśni religijne, był też tradycyjny poczęstunek.

Dokładna liczba wyznawców islamu w Polsce nie jest znana. Przedstawiciele MZR szacują, że do związku należy około 5 tys. osób, przede wszystkim polskich Tatarów.

Historia ich obecności na ziemiach RP ma ponad sześćset lat, ale współcześnie Tatarzy są jedną z najmniejszych w kraju grup etnicznych. Największe skupiska polskich Tatarów są w województwie podlaskim, gdzie działają trzy muzułmańskie gminy wyznaniowe MZR: w Białymstoku, Bohonikach i w Kruszynianach.

Liczbę wszystkich muzułmanów w kraju przedstawiciele MZR szacują na 20-25 tys. osób, wliczając w to cudzoziemców – uchodźców, studentów, dyplomatów i biznesmenów.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL