Religia

18.10.2018

W ogrodach nuncjatury apostolskiej w Warszawie odsłonięto pomnik Jana Pawła II

Odsłonięcie pomnika papieża Jana Pawła II w ogrodach nuncjatury apostolskiej w Warszawie. Fot. biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski Odsłonięcie pomnika papieża Jana Pawła II w ogrodach nuncjatury apostolskiej w Warszawie. Fot. biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski

W ogrodach nuncjatury apostolskiej w Warszawie odsłonięto i poświęcono pomnik papieża Jana Pawła II – poinformowało w czwartek na stronie internetowej biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Przecięcia wstęgi na pomniku papieża dokonali arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej kard. Stanisław Dziwisz i nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kościoła i władz państwowych.

Jak powiedział cytowany w komunikacie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, odsłonięcie pomnika wpisuje się w obchody 40. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II.

"Przede wszystkim chodzi o wierność nauczaniu, chodzi o poznawanie tego nauczania i pozwolenie na to, by było inspiracją naszego życia" – zaznaczył kard. Nycz. Przypomniał, że to właśnie za pontyfikatu Jana Pawła II i dzięki jego staraniom nuncjatura apostolska w Warszawie została na nowo otwarta po ponad 50 latach przerwy. Jak dodał, tutaj były podejmowane i wcielane w życie niezwykle ważne decyzje, m. in. reorganizacja diecezji w 1999 r., tutaj też podczas kilku pielgrzymek do Polski zatrzymywał się Jan Paweł II.

Głos zabrał również kard. Dziwisz. "Nuncjatura w Warszawie to wielka zasługa Jana Pawła II. Za jego pontyfikatu została ona odnowiona, nie materialnie, ale jako instytucja. To, że jest nuncjusz w służbie narodowi i w służbie Kościoła to jest zasługa Jana Pawła II. Dzisiejsza uroczystość to ukoronowanie obchodów 40-lecia wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową. Dobrze, że odbywa się w nuncjaturze i wokół tego pomnika, który nuncjusz ufundował" – powiedział osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II.

"Zależało mi na tym, aby zorganizować tę uroczystość, zwłaszcza tutaj w Polsce, gdzie Opatrzność chciała, abym był nuncjuszem. To dla mnie ważny moment móc przeżywać to historyczne wydarzenie wraz z Kościołem w Polsce. Tym samym przygotowujemy się również do obchodów stulecia urodzin św. Jana Pawła II, które odbędą się za dwa lata" – podsumował uroczystość abp Pennacchio.

Autorem pomnika jest włoski artysta Armado Benato. (PAP)

Autorka: Iwona Żurek

iżu/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL