Kultura i sztuka po 1989 roku

20.10.2014 aktualizacja 18.07.2016

W weekend "parapetówka" w siedzibie Muzeum Warszawskiej Pragi

 Muzeum Warszawskiej Pragi. Fot. PAP/L. Szymański Muzeum Warszawskiej Pragi. Fot. PAP/L. Szymański

Siedzibę Muzeum Warszawskiej Pragi - trzy zabytkowe kamienice, labirynt XIX-wiecznych piwnic i żydowską modlitewnię - w weekend będą mogli zwiedzać mieszkańcy Warszawy. W poniedziałek muzeum odwiedziła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Muzeum mieści się w kompleksie zabytkowych kamienic przy ul. Targowej 50/52, w bezpośrednim sąsiedztwie Bazaru Różyckiego. Zespół trzech frontowych kamienic tworzą: dom Krzyżanowskiego (najstarszy dom murowany zachowany na Pradze, zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku), środkowa kamienica Sokołowskiego z 1873 roku i narożna kamienica Rothblitha z roku 1830. W oficynie na tyłach kamienic kryją się unikatowe malowidła zachowane w dawnych salach żydowskiego domu modlitwy.

Muzeum Warszawskiej Pragi, jako oddział Muzeum Warszawy, będzie placówką chroniącą pamiątki i niepowtarzalny klimat prawobrzeżnych dzielnic miasta, takich jak: Praga, Bródno, Białołęka, Tarchomin, Kamionek, Skaryszew, Targówek, Grochów, Gocław czy Saska Kępa. W muzeum trwają prace nad montażem stałej ekspozycji, ma być gotowa i udostępniona dla zwiedzających w połowie przyszłego roku. Do tego czasu muzeum będzie prezentować wystawy czasowe, prowadzić warsztaty i wykłady oraz organizować spacery tematyczne po Pradze.

Muzeum Warszawskiej Pragi, jako oddział Muzeum Warszawy, będzie placówką chroniącą pamiątki i niepowtarzalny klimat prawobrzeżnych dzielnic miasta, takich jak: Praga, Bródno, Białołęka, Tarchomin, Kamionek, Skaryszew, Targówek, Grochów, Gocław czy Saska Kępa. W muzeum trwają prace nad montażem stałej ekspozycji, ma być gotowa i udostępniona dla zwiedzających w połowie przyszłego roku.

Jednak już w najbliższy weekend (25 i 26 października) odbędzie się "Parapetówka w Muzeum Warszawskiej Pragi". Pracownicy muzeum będą oprowadzać 15-osobowe grupy chętnych gości trasą przez zabytkową żydowską modlitewnię, pracownię digitalizacji zbiorów i pokój nagrań. Będzie można też zwiedzić muzealne piwnice. Obowiązuje rejestracja, która ma ruszyć w środę. Zapisywać można się na stronie internetowej http://muzeumpragi.muzeumwarszawy.pl/. Oprawę muzyczną będzie stanowił koncert praskich szlagierów.

Katarzyna Kuzko-Zwierz z zespołu Muzeum Warszawskiej Pragi powiedziała dziennikarzom w poniedziałek, że ośrodek ma wspierać budowanie lokalnej tożsamości. Funkcjonowanie muzeum będzie oparte na działalności naukowo-badawczej oraz działaniach edukacyjno-animacyjnych.

Muzeum chętnie przyjmuje wszelkie pamiątki związane z historią prawobrzeżnej Warszawy. Wśród podarowanych dotychczas eksponatów znalazły się m.in. dokumenty, fotografie, przedmioty codziennego użytku, wytwory praskich firm i zakładów. Tworzone jest też archiwum historii mówionej. Powstaje zbiór opowieści - barwnych zapisów głosu świadków historii, skarbnica wiedzy o mieście i jego mieszkańcach.

W poniedziałek muzeum odwiedziła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jej zdaniem otwarcie siedziby muzeum "na pewno będzie kamieniem milowym na drodze do rewitalizacji Pragi". "Muzeum będzie instytucją, która będzie funkcjonować wspólnie z mieszkańcami - będą także decydować o kształcie ekspozycji stałej, wystaw czasowych, działań edukacyjnych. Myślę, że to jest początek dużego projektu rewitalizacji Pragi" - powiedziała na konferencji prasowej Gronkiewicz-Waltz.

Dodała, że miasto na rewitalizację prawobrzeżnej Warszawy przeznaczy 200 mln zł. Rewitalizacji będą poddawane kolejne kamienice, a także m.in. bazar Różyckiego. Zapewniła, że miastu zależy, aby rewitalizacja nie polegała tylko na odbudowie budynków, ale żeby również oznaczała podwyższenie komfortu życia mieszkańców.

Podkreśliła, że Muzeum Warszawskiej Pragi jest inwestycją samorządową i pierwszym publicznym, samorządowym muzeum po prawej stronie Wisły. "Wartość całego projektu to prawie 38 mln zł, w tym ponad 12 mln zł to dofinansowanie z funduszy europejskich" - powiedziała prezydent stolicy.

Przypomniała, że na Pragę wkrótce będzie można przyjechać centralnym odcinkiem II linii metra, a miasto rozpoczęło przetarg na budowę kolejnych stacji, z których trzy również znajdą się po prawej stronie Wisły. M.in. dzięki tym inwestycjom, zdaniem Gronkiewicz-Waltz prawobrzeżna Warszawa będzie się dynamicznie rozwijać. (PAP)

kos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL