Polska po 1989 roku

05.12.2018

Wrocław: wystawa czasowa „Prawem naszym – zmartwychwstanie” w Muzeum Pana Tadeusza

Źródło: www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl Źródło: www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl

Wystawę „Prawem naszym – zmartwychwstanie”, przedstawiającą polskie drogi do wolności, przygotował Zakład Narodowy im. Ossolińskich z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ekspozycja prezentowana będzie we wrocławskim Muzeum Pana Tadeusza od 11 grudnia.

Prezentowana w Muzeum Pana Tadeusza ekspozycja wchodzi w dialog z wystawą stałą muzeum, rozwijając ważne wątki historyczne i uzupełniając program literacki - poinformowała PAP Agnieszka Śrutwa z biura prasowego Muzeum Pana Tadeusza.

Ekspozycję otwierają oryginalne dokumenty z lat 1772–95 opisujące przebieg formalnego procesu zaboru ziem I Rzeczypospolitej, które zaprezentowane będą w romantycznej części wystawy stałej.

W kolejnych salach pokazane zostaną liczne sztychy, obrazy i unikatowe fotografie z wizerunkami uczestników narodowych zrywów, a także białe kruki, takie jak tajne druki ossolińskie (Lwów 1832–1834), gazetki powstańcze czy egzemplarz oryginalnego wydania „Trybuny Ludów” („La Tribune des Peuples”, Paryż 1849) - czytamy w zapowiedzi wystawy.

Na wystawie pokazany zostanie także jeden z niewielu istniejących obrazów Cypriana Kamila Norwida, „Jutrznia”, przedstawiający alegorię Polski. Prezentowane będą również liczne pamiątki - fotografie, ulotki, afisze, odznaki i drobne przedmioty – związane z żołnierzami polskich formacji walczących na frontach I wojny światowej, m.in. Legionów Polskich, a także ilustrujące wkład polskich kobiet w walkę o niepodległość.

Osobne części wystawy poświęcono takim tematom, jak „Nie tylko Mickiewicz”, przypominając rolę wybitnych pisarzy w dążeniu do niepodległości, czy polskie kino II Rzeczypospolitej jako panorama ikonografii batalistycznej.

Natomiast w przestrzeni ekspozycji „Misja: Polska” wystawa opowie o tym, jak pielęgnowano w kraju i na emigracji pamięć o niepodległości utraconej po zaledwie dwudziestu latach. Prezentowane będą m.in. gazetki i ulotki Polskiego Państwa Podziemnego, wydawnictwa emigracji londyńskiej, a także świadectwa odradzania się mitu II Rzeczypospolitej w PRL w latach siedemdziesiątych XX wieku oraz przykłady wykorzystywania symboliki II Rzeczypospolitej w okresie stanu wojennego: podziemne znaczki pocztowe, banknoty i grafiki.

Zwiedzający wystawę będą mogli także wysłuchać audycji Radia Wolna Europa ze wspomnieniami m.in. Józefa Hallera i Kazimierza Sosnkowskiego, a także zobaczyć prezentację „Piłsudscy”, złożoną z wizerunków aktorów wcielających się w postać Józefa Piłsudskiego, m.in. Daniela Olbrychskiego, Zbigniewa Zapasiewicza, Ryszarda Filipskiego i Mirosława Baki.

Wystawę w Muzeum Pana Tadeusza można będzie oglądać do 24 marca. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL