Europa i świat po II wojnie światowej

24.04.2018

Wystawa "Jan Paweł II: człowiek i kultura" w Luksemburgu

Papież Jan Paweł II. Fot. PAP/P. Kopczyński Papież Jan Paweł II. Fot. PAP/P. Kopczyński

Wystawę czasową "Jan Paweł II: człowiek i kultura", która porusza kwestie kultury i edukacji w życiu narodów, zaprezentowało w Luksemburgu wadowickie Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II – podały służby prasowe Muzeum.

Ekspozycja składa się z plansz, na których znalazły się fragmenty przemówienia wygłoszonego przez papieża Jana Pawła II 2 czerwca 1980 r. w siedzibie UNESCO do ponad stu ambasadorów państw zrzeszonych w tej organizacji.

Jan Paweł II w książce "Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci" wspominał, że przemówienie to było "zwyczajnym świadectwem człowieka, który na podstawie własnego doświadczenia dawał wyraz temu, czym była kultura w dziejach jego narodu i czym ta kultura jest w dziejach wszystkich narodów".

Na planszach znalazły się też fotografie pochodzące z archiwów Muzeum w Wadowicach oraz kurii metropolitalnej w Krakowie. Powstały w różnych okresach, począwszy od dzieciństwa - zdjęcia rodzinne i szkolne, przez czas posługi biskupiej i kardynalskiej, aż po wykonane krótko przed śmiercią.

Wystawę można oglądać do 13 maja w katedrze Notre-Dame w Luksemburgu.

Wadowickie Muzeum istnieje w kamienicy, w której rodzice Wojtyły - Karol i Emilia z Kaczorowskich z synem Edmundem - zamieszkali w 1919 r. Należała ona do miejscowego Żyda, Jechiela Bałamutha. Rok później urodził się w niej Karol Wojtyła.

Po wyborze 16 października 1978 r. kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową dom stał się miejscem pielgrzymek. Dzięki staraniom krakowskiej kurii powstało w nim muzeum. Otwarcie odbyło się 18 maja 1984 r. Pod koniec marca 2006 r. Fundacja Ryszarda Krauzego odkupiła dom od spadkobiercy żydowskich właścicieli i przekazała Kościołowi. Cztery lata później rozpoczęła się przebudowa budynku i wymiana stałej ekspozycji. Muzeum otwarto ponownie w 2014 r.

Mottem wystawy jest pierwsze zdanie z życiorysu papieża: „Urodziłem się w Wadowicach”. Składa się ona z 16 stref opowiadających drodze Karola Wojtyły, od urodzin po śmierć. Wstępem do niej jest przypomnienie innych wybitnych wadowiczan oraz losów społeczności żydowskiej miasta. Na wystawie znalazło się kilkaset eksponatów związanych z Karolem Wojtyłą. Ich dopełnieniem jest ponad 150 instalacji multimedialnych. Sercem ekspozycji jest mieszkanie Wojtyłów, któremu przywrócony został wygląd z czasów, gdy mieszkał tam późniejszy papież. (PAP)

autor: Marek Szafrański

edytor: Paweł Tomczyk

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL