Holokaust

22.10.2019

Zabytkowy mur warszawskiego getta zostanie poddany renowacji

Granica getta, mur pomiędzy posesjami przy ulicy Siennej 53 i 55, widok na wschód. Warszawa, 1940 r. Fot. PAP/CA Granica getta, mur pomiędzy posesjami przy ulicy Siennej 53 i 55, widok na wschód. Warszawa, 1940 r. Fot. PAP/CA

W październiku rozpocznie się renowacja zabytkowego muru warszawskiego getta - podał we wtorek stołeczny ratusz. Prace mają potrwać miesiąc i zakończyć się kompleksową rewitalizację terenu wokół muru przy ul. Siennej.

CZYTAJ TAKŻE
CZYTAJ TAKŻE

"Na Woli znajduje się wiele historycznych miejsc związanych z II Wojną Światową i Powstaniem Warszawskim, a mur getta jest jednym z najważniejszych z nich – powiedział Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. - Co roku przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów, dlatego naszym obowiązkiem było nadanie temu miejscu wyglądu, który pasowałby do jego rangi historycznej".

W wcześniej odbyły się prace rozbiórkowe nieużywanych budynków należących do L.O. im. Henryka Sienkiewicza oraz przygotowany został projekt rewitalizacji terenu wokół muru, który będzie podzielony na strefę historyczno-dydaktyczną oraz rekreacyjno-sportową. Wokół muru pojawią się również gabloty na czasowe ekspozycje, tablice informacyjne oraz elementy małej architektury.

"Teraz przystępujemy do ostatniego etapu inwestycji, czyli do renowacji samego zabytkowego muru" - powiedział Strzałkowski. "W jej ramach zostaną wykonane prace polegające na rozebraniu kilku warstw cegły i ponownym ich wmurowaniu, usunięciu tynków ze ścian muru, wykonaniu uzupełnień na całej powierzchni muru, a także zabezpieczeniu całej konstrukcji i pokryciu jej środkiem zabezpieczającym przed wilgocią" - dodał.

Prace mają potrwać do listopada.

Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców na okupowanych przez nich terenach. W szczytowym momencie liczba jego mieszkańców wynosiła ok. 460 tys. (PAP)

nmk/ robs/

 

 

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL