Epoka nowożytna

18.10.2017

Zakończyła się konserwacja zabytkowego kościoła z Rogowa

Kościół z Rogowa p.w. Matki Boskiej Pocieszenia w Parku Etnograficznym w Tokarni po zakończeniu prac konserwatorskich. Fot. PAP/P. Polak Kościół z Rogowa p.w. Matki Boskiej Pocieszenia w Parku Etnograficznym w Tokarni po zakończeniu prac konserwatorskich. Fot. PAP/P. Polak

Zakończyła się konserwacja zabytkowego XVIII- wiecznego kościoła z Rogowa – to jeden z najcenniejszych obiektów znajdujących się na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni koło Kielc.

Modrzewiowy kościół szpitalny z Rogowa to dar Kurii Diecezjalnej w Kielcach dla Muzeum Wsi Kieleckiej, którego oddziałem jest Park Etnograficzny w Tokarni. Unikatowy zabytek udostępniono zwiedzającym w 2002 roku.

Konserwacja zabytkowego kościoła była kontynuacją prac podjętych w 2014 roku. Przeprowadzono wówczas konserwacje ołtarzy bocznych i obrazu św. Mikołaja. „Podczas prac na mensie ołtarza św. Jana Nepomucena odkryto m.in. pięć żółtych sześcioramiennych gwiazd symbolizujących świętego, wizerunek hostii z kielichem oraz ślady marmoryzacji i kwiatowych girland. W drugim ołtarzu z obrazem ukrzyżowania odkryto chrystogram +IHS+ otoczony wieńcem z kwiatów” – powiedziała konserwator Muzeum Wsi Kieleckiej Beata Chodak.

W maju tego roku rozpoczęto konserwację ołtarza głównego, która poprzedzona została badaniami technologicznymi, ikonograficznymi i historycznymi. Podczas prac odkryto oryginalne XVIII złocenia, które zachowały się m.in. w kapitelach kolumn, uszakach i elementach tabernakulum. Prace konserwatorskie dotyczyły także obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

„Podczas usuwania przemalowań z obrazu odkryto malowane zasłony, które stanowią tło wizerunku. Odkrywki warstw technologicznych ujawniły także pierwotną kolorystykę ołtarza, czarną monochromię wykonaną w technice olejnej” – opowiadała Chodak. Dodała, że „odnowiona została koszulka przykrywająca malowidło i przywrócony został mechanizm zasuwowy”. Do podnoszenia obrazu zamontowana została korba i stalowa lina.

Konserwacja ołtarza głównego kosztowała blisko 80 tys. zł, z czego ponad 58. tys. to środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dyr. Muzeum Wsi Kieleckiej Mariusz Masny poinformował podczas środowej konferencji prasowej, że w planach jest także renowacja ambony, która jest w nienajlepszym stanie. Placówka przygotowuje już wniosek o dofinansowanie tej inwestycji.

Zabytkowy kościół szpitalny z Rogowa powstał w 1763 r. z fundacji podkanclerzego wielkiego koronnego Michała Wodzickiego, biskupa przemyskiego. Wyposażenie świątyni jest w stylu Rokoko i pochodzi głównie z XVIII wieku. Znajdujący się w ołtarzu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z II połowy XVIII wieku i według podań uznawany był za cudowny. Zabytek został przeniesiony do skansenu w 1996 r.

Park Etnograficzny w Tokarni jest położony w gminie Chęciny przy drodze krajowej nr 7 Warszawa-Kraków. Zajmuje obszar około 65 ha. Znajduje się tam kilkadziesiąt przeniesionych z regionu świętokrzyskiego obiektów, m.in.: dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Dębna, spichlerz ze Złotej, kuźnia, liczne zagrody i chałupy. Wszystkie obiekty są wyposażone w typowe meble i narzędzia codziennego użytku, a wnętrza udostępniono do zwiedzania.

Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęło działalność w 1977 r. W jego skład, poza skansenem, wchodzą: Dworek Laszczyków w Kielcach, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz pojedyncze obiekty w Bodzentynie i Szwarszowicach. (PAP)

autor: Janusz Majewski

edytor: Paweł Tomczyk

maj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL