PRL

27.09.2011 aktualizacja 11.08.2016

„Pro i kontra. Młodzież w Polsce Ludowej”

W dniach od 14 września do 2 października w zabytkowym obiekcie Redity Napoleońskiej w Gdańsku prezentowana będzie wystawa „Pro i kontra. Młodzież w Polsce Ludowej”. Wystawa została przygotowana przez pracowników pionu edukacyjno-naukowego oddziału IPN w Łodzi (premierę miała w listopadzie ub.r.). W Gdańsku prezentowana będzie po raz pierwszy.

Miejsce prezentacji wystawy nie jest przypadkowe – Redita Napoleońska (powstała na początku XIX w.) to jeden z najcenniejszych zabytków architektury militarnej Pomorza Gdańskiego, który na początku lat 70. ub. w. został częściowo zaadaptowany na potrzeby powstającego Młodzieżowego Centrum Kultury (MCK). Ambitny projekt zakładał wybudowanie w kolejnych latach na terenie dawnego fortu nowych budynków z klubokawiarniami, salami ekspozycyjnymi i teatralnymi. Do jego realizacji nigdy ostatecznie nie doszło, niemniej jednak (szczególnie do 1981 r.) Redita Napoleońska była miejscem ożywionej działalności klubu prowadzonego przez jeden z oddziałów gdańskiego Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej.

Organizatorem wystawy w Redicie Napoleońskiej jest pion edukacyjno-naukowy gdańskiego oddziału IPN oraz Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk” (Centrum Hewelianum).

Wystawę można będzie zwiedzać  w dni powszednie (poza poniedziałkami) w godzinach od 8.30 do 15.30 oraz w soboty i niedziele w godzinach od 10.00 do 16.00. Wstęp bezpłatny.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL