Polskie Państwo Podziemne

19.01.2017 aktualizacja 24.01.2017

23 stycznia w MPW premiera I tomu komiksu „Bradl”

23.01.2017 - 23.01.2017 Premiera I tomu komiksu „Bradl” Premiera I tomu komiksu „Bradl”

W poniedziałek, 23 stycznia, o godz. 18 w Muzeum Powstania Warszawskiego (sala pod Liberatorem) odbędzie się premiera pierwszego tomu serii komiksowej „Bradl”, opartej na losach polskiego szpiega, powstańca warszawskiego Kazimierza Leskiego „Bradla”. 25 stycznia komiks trafi do sprzedaży.

Komiks „Bradl” Tobiasza Piątkowskiego i Marka Oleksickiego powstał na kanwie losów jednego z uczestników Powstania Warszawskiego – Kazimierza Leskiego „Bradla”. As polskiego wywiadu miał tak bogaty życiorys, że własną biografię zatytułował „Życie niewłaściwie urozmaicone”.

Przed wojną był inżynierem w zespole budującym słynne polskie okręty ORP „Orzeł” i ORP „Sęp”, uczęszczał do szkoły lotniczej w Dęblinie i właściwie tylko jeden wypadek sprawił, że zamiast do RAF trafił do konspiracji.

Jako szpieg pracował dla jednej z najlepszych polskich organizacji wywiadowczych – był oficerem Oddziału II Informacyjno-Wywiadowczego Komendy Głównej Armii Krajowej. Wychodził cało z każdej opresji, przedzierał się przez okupowaną Europę z fałszywymi dokumentami, wytyczał szlaki dla kurierów i wykradał najpilniej strzeżone tajemnice III Rzeszy.

Jego losy stały się doskonałą inspiracją do stworzenia serii komiksowej. Dynamiczna akcja, niebezpieczne rozgrywki, mroczne siedziby tajnych organizacji, wciągająca intryga, niezwykli bohaterowie gotowi ryzykować życie dla swojej ojczyzny – to wszystko znajdą czytelnicy komiksu „Bradl”.

Wydawcami komiksu są Muzeum Powstania Warszawskiego i Egmont Polska. Partnerem wydawnictwa jest Polska Grupa Energetyczna.

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL