Inne

02.04.2018

Festiwal Podróżniczy Równoleżnik Zero od czwartku we Wrocławiu

Afryka to temat przewodni tegorocznej edycji festiwalu podróżniczego Równoleżnik Zero, który w czwartek rozpocznie się we Wrocławiu. W ramach wydarzenia zaplanowano spotkania z podróżnikami, warsztaty oraz wystawy. Organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna.

Festiwal odbędzie się we Wrocławiu już po raz siódmy. W tym roku - jak zapowiadają organizatorzy - poświęcony będzie Afryce. Wśród prezentowanych celów podróży znajdą się m.in. Maroko, Egipt, Rwanda, Uganda, Etiopia i Durban przemierzone pieszo, rowerem czy Polonezem.

"Na wszystkich czekają dni wypełnione opowieściami, zdjęciami, filmami i muzyką z rozgrzanej słońcem Afryki. Obok prelekcji o wyprawach, strojach, obyczajach i jedzeniu nie zabraknie też ważkich tematów, takich jak nauka w afrykańskiej szkole czy problem migracyjny" - poinformowała PAP Agnieszka Tomaszewska, kierownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

Festiwal rozpocznie spotkanie z gościem specjalnym Tomaszem Michniewiczem - dziennikarzem, reportażystą i podróżnikiem, który opowie o wyprawie do dżungli na pograniczu Konga i Kamerunu. Z kolei Robert Gondek, podróżnik i fotograf, który odwiedził 19 afrykańskich państw opowie o zdobywaniu najwyższych szczytów w Afryce. Łącznie w festiwalu weźmie udział ponad 30 prelegentów.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie także wystawa "Afryka Nowaka 2009 – 2012. Sztafetowa wyprawa śladami Kazimierza Nowaka". Kazimierz Nowak, pionier polskiego reportażu, samotnie przemierzył rowerem i pieszo Afrykę w latach 1931-1936. Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia wykonane zarówno przez samego podróżnika jak i uczestników wyprawy jego śladami.

Podczas festiwalu zaplanowano także gry i warsztaty dla dzieci związane z Afryką. Natomiast w klubie festiwalowym (Pub Podróżniczy Wędrówki) odbędzie się spektakl Teatru Improwizacji Jesiotr oraz koncert AfroTuby.

Festiwal potrwa do soboty. Spotkania będą się odbywały w czterech filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej: Mediatece, Bibliotece Turystycznej, Centrum Innowacji PRZEJŚCIE oraz w filii znajdującej się na Dworcu Głównym PKP. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL