II wojna światowa

17.01.2019 aktualizacja 27.01.2019

Międzynarodowy Konkurs Wiedzy „Lidice dla XXI wieku"

03.01.2019 - 22.02.2019 Pomnik upamiętniający ofiary niemieckich zbrodni z w 1942 r. Lidicach. Fot. PAP/EPA Pomnik upamiętniający ofiary niemieckich zbrodni z w 1942 r. Lidicach. Fot. PAP/EPA

Trwa Międzynarodowy Konkurs Wiedzy „Lidice dla XXI wieku" (https://www.lidice21.cz/pl/), którego celem jest wspieranie zainteresowania uczniów i studentów współczesną historią oraz poszerzenie ich wiedzy o wydarzeniach związanych z II wojną światową, a także z późniejszymi wydarzeniami historycznymi.

XIV edycja konkursu jest przeznaczona dla uczniów we wieku 10–19 lat. Rywalizować mogą w jednym z trzech języków konkursowych, tj. w języku czeskim, angielskim i polskim.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie konkursu https://www.lidice21.cz/pl/. 

Lidice - mała miejscowość niedaleko Pragi stała się 10 czerwca 1942 r. jednym z najbardziej znanych na świecie symboli barbarzyństwa i okrucieństwa reżimów totalitarnych. W odwecie za zamach na Reinharda Heydricha naziści zrównali z ziemią całą miejscowość. Na miejscu zastrzelono 173 mężczyzn, kobiety wywieziono do obozów koncentracyjnych, kilkoro dzieci zostało wybranych w celu germanizacji, ale większość z nich, łącznie 82 osoby wywieziono do Łodzi, a 2 lipca 1942 r. zamordowano w wagonach z gazem w Chełmnie.

3 stycznia 2019 r. ruszyła internetowa rejestracja szkół, a 25 stycznia 2019 r. - rejestracja uczestników konkursu. 

Konkurs będzie składać się z dwóch części: pisemnego wypełnienia testu wiedzy oraz opracowania pracy literackiej w dowolnym gatunku na temat określony przez organizatorów konkursu. Pytania testowe uczestnicy mogą opracowywać stopniowo podczas kilku tygodni trwania konkursu (do 22 lutego 2019 r.). W celu znalezienia informacji mogą korzystać z najróżniejszych źródeł (Internet, biblioteki, archiwa i in.). Tematy dla pracy literackiej są pojęte bardzo ogólnie i nie wymagają obszernej wiedzy encyklopedycznej.

Na uczniów czekają nagrody:
 -       Najbardziej aktywna szkoła otrzyma nagrodę w postaci częściowego lub w pełni opłaconego transportu na uroczyste ogłoszenie zwycięzców, które odbędzie się w Opawie oraz w Narodowym Pomniku II Wojny Światowej w miejscowości Hrabyně.
-       Dla szkół, które zajmą miejsca od 2 aż po 5, przygotowane są darmowe bilety wstępu do Muzeum Lidice i Ležáky (każda szkoła uzyska wstęp dla 50 osób) wraz z towarzyszącym programem edukacyjnym.
-       Dla szkół, które zajmą miejsca od 6 aż po 10, przygotowane są publikacje Muzeum Lidice.
-       Trzech pierwszych zwycięzców z każdej kategorii oraz osoby nagrodzone przez Jury otrzymają dary rzeczowe od sponsorów oraz wycieczkę historyczną po Republice Czeskiej.
-       Zwycięzcy otrzymają także pamiątkowe szklane rzeźby oraz dyplomy.
-       Uczniowie spotkają się z czołowymi artystami, takimi jak np. Máša Málková i Norbert Lichý.
-       Uczniowie spotkają się ze znanymi przedstawicielami ze świata polityki.
-       W ramach uroczystego ogłoszenia wyników konkursu uczniowie odwiedzą Narodowy Pomnik II Wojny Światowej w miejscowości Hrabyně.

Organizatorami konkursu są Muzeum Lidice, organizacja publiczna Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej, Instytut Badania Reżimów Totalitarnych i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Karola w Pradze. Patronat nad konkursem objęli Ministerstwo Edukacji, Młodzieży i Sportu, Ministerstwo Kultury i Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej.

Źródło: Muzeum Lidice

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL