Okrągły stół

06.02.2019

„Okrągły stół – fakty i mity” – spotkanie z prof. Antonim Dudkiem

14.02.2019 Źródło: IPN Źródło: IPN

Spotkanie z prof. Antonim Dudkiem pt. „Okrągły stół – fakty i mity”, w ramach cyklu „Kłopoty z historią”, odbędzie się 14 lutego 2019 r., o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5).

Wokół przełomu roku 1989 przez ostatnie dekady narosło szereg pytań, a okrągły stół uznany został za swoisty mit założycielski III RP. Zwolennicy rozmów „Solidarności” z władzą komunistyczną upatrują w nim jednak wzoru politycznego dialogu, natomiast krytycy – symbolu zdrady i zmowy złowrogich sił. Która legenda – „biała” czy „czarna” przeważa w aktualnej narracji historycznej? Wśród wątków, które poruszone zostaną w dyskusji, znajdą się także przyczyny rozpadu dyktatury komunistów w Polsce i jego skutki oraz motywy, którymi kierowały się obie strony uczestniczące w obradach.

„Okrągły stół – fakty i mity” będzie kolejnym w „Przystanku Historia” spotkaniem z cyklu „Kłopoty z historią”, w którym podejmowane są zagadnienia dotyczące najnowszej historii Polski, nierzadko kwestii spornych i skomplikowanych.

Źródło: IPN
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL