Epoka nowożytna

09.01.2018

10 I wykład prof. Frosta: Polska a Szkocja. "Polski" portret Karola Edwarda Stuarta

10.01.2018 "Polska a Szkocja. +Polski+ portret Karola Edwarda Stuarta". Źródło: MHP "Polska a Szkocja. +Polski+ portret Karola Edwarda Stuarta". Źródło: MHP

Muzeum Historii Polski zaprasza na wykład prof. Roberta I. Frosta pt. "Polska a Szkocja. +Polski+ portret Karola Edwarda Stuarta". Spotkanie odbędzie się w środę 10 stycznia 2018 roku o godzinie 18:00 w Muzeum Historii Polski (Warszawa, ul. Mokotowska 33/35, V piętro) Wstęp na spotkanie jest wolny. Wykład zostanie poprowadzony w języku polskim.

W National Portrait Gallery w Londynie od 1922 roku znajduje się tajemniczy portret, przedstawiający młodego mężczyznę w polskim stroju. Widnieją na nim dwie inskrypcje podające, że jest to wizerunek księcia Karola Edwarda Stuarta – syna Jamesa Stuarta, tytularnego króla Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz Klementyny Sobieskiej, wnuczki króla Jana III Sobieskiego. Karol Edward Stuart nazywany jest również „Młodym Pretendentem”, a do historii przeszedł jako „Bonnie Prince Charlie”, czyli „Piękny Książę Karolek” – bohater buntu Jakobitów z 1745 roku i symbol Szkotów w ich walce o niepodległość.

Czy dzieło rzeczywiście jest prawdziwym portretem Karola Edwarda Stuarta? Co może oznaczać fakt, że mężczyzna został sportretowany w polskim stroju?

Profesor Robert I. Frost opowie o nieprezentowanym publicznie od 1911 roku portrecie. Jego wykład będzie niezwykłym historycznym śledztwem i próbą odpowiedzi na pytanie, czy obraz jest rzeczywiście portretem Karola Edwarda Stuarta. Profesor Frost opowie także o nieznanych epizodach z historii stosunków polsko-szkockich i związkach szkockiej rodziny królewskiej z Sobieskimi.

                                                                                                           ***

Prof. Robert I. Frost jest brytyjskim historykiem, absolwentem Uniwersytetu w St. Andrews, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz School of Slavonic and East European Studies Uniwersytetu Londyńskiego, gdzie obronił doktorat pod kierunkiem prof. Normana Daviesa. Jest profesorem na Uniwersytecie w Aberdeen. Frost jest autorem wielu książek na temat historii Europy Środkowej i Północnej m.in.: After the Deluge. Poland Lithuania and the Second Northern War, 1655-1660 (1993); The Northern Wars. War, State and Society in Northeastern Europe, 1558-1721 (2000) czy The Oxford History of Poland-Lithuania, tom 1, The Making of the Polish-Lithuanian Union, 1385-1569 (2015), za którą otrzymał nagrodę „Pro Historia Polonorum 2017”. Jest jednym z najlepszych znawców historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz członkiem − korespondentem Polskiego Towarzystwa Historycznego i członkiem Akademii Brytyjskiej.

Źródło: MHP

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL