PRL

22.01.2018 aktualizacja 23.01.2018

Rzeszów: konkurs historyczny na wspomnienia z PRL

20.01.2018 - 31.01.2018 Kolejka do sklepu rybnego. 1983 r. Fot. PAP/L. Wawrynkiewicz Kolejka do sklepu rybnego. 1983 r. Fot. PAP/L. Wawrynkiewicz

„Śladami wspomnień” to konkurs historyczny dla młodzieży szkolnej z całej Polski na spisanie wspomnień związanych z życiem codziennym osób żyjących w PRL. Chodzi o zainteresowanie uczniów historią.

Konkurs organizowany jest przez pierwsze w kraju Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie pod patronatem IPN w Rzeszowie.

W zmaganiach konkursowych mogą wziąć udział uczniowie klas VI i VII szkół podstawowych oraz II i III klas gimnazjów. Ich zadaniem jest odręczne spisanie wspomnień związanych z życiem codziennym w PRL osoby żyjącej w tamtych czasach. Organizatorzy zastrzegają, że nie mogą to być tematy polityczne.

Konkurs ma na celu przede wszystkim zainteresowanie uczniów historią i popularyzowanie wiedzy dotyczącej czasów PRL, ale także zachęcanie młodych do rozmów ze świadkami historii, rozwijanie w nich umiejętności wyszukiwania i utrwalenia wspomnień, odręcznego dokumentowania relacji.

Muzeum przedłużyło termin przesyłania prac do 31 stycznia. Jury konkursowe oceniać będzie prace w dwóch kategoriach wiekowych (szkoła podstawowa i gimnazjum) nie tylko pod kątem treści spisanego wspomnienia i zgodności z historią, ale także pod względem stylistycznym, językowym oraz to, czy praca została napisana samodzielnie.

Autorzy zwycięskich prac otrzymają nagrody rzeczowe, a ich prace będą prezentowane na wystawie czasowej „Codzienność PRL- u” w rzeszowskim Muzeum Dobranocek. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

edytor: Anna Mackiewicz

api/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL