Epoka nowożytna

02.05.2017

Spacer historyczny „Vivat wszystkie stany” z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

03.05.2017 - 03.05.2017 Spacer historyczny „Vivat wszystkie stany”. Fot. Andrzej Chęć Spacer historyczny „Vivat wszystkie stany”. Fot. Andrzej Chęć

3 maja ulicami warszawskiej starówki przejdzie orszak historyczny z bohaterami jednego z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii – uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

3 maja Przewodnicy.warszawa.pl, Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK i Muzeum Historii Polski zapraszają na inscenizowany spacer z bohaterami jednego z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii – uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Przewodnicy w historycznych strojach opowiedzą o genezie powstania Ustawy Rządowej oraz jej autorach, o miejscach, w których Konstytucja powstawała, o atmosferze dni kwietniowych i majowych 1791 r. oraz o tym, jak przebiegało posiedzenie, podczas którego uchwalono Konstytucję.

Przewodnicy warszawscy poprowadzą przez miejsca związane z tym wielkim wydarzeniem. Prowadzący w strojach z epoki wcielą się w postacie m.in. Hugo Kołłątaja, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, księżnej Izabeli Czartoryskiej oraz marszałka Sejmu Czteroletniego Stanisława Małachowskiego. Będzie można też spotkać Prezydentów Warszawy stanisławowskiej oraz Różę Delert. Barwny orszak historyczny przejdzie od Pałacu Czapskich na Rynek Starego Miasta.
 
Spacer rusza 3 maja o godz. 14:30 sprzed pałacu Czapskich na Krakowskim Przedmieściu 5 (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), wstęp wolny.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Muzeum Historii Polski.

Źródło: MHP

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL