Polskie Państwo Podziemne

13.12.2019

Spotkanie o Janie Karskim w Muzeum POLIN

16.12.2019 - 16.12.2019 Jan Karski. Fot. PAP/T. Gzell Jan Karski. Fot. PAP/T. Gzell

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego organizuje w poniedziałek, 16 grudnia o godz. 18 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN spotkanie poświęcone Janowi Karskiemu, emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego, Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata, uhonorowanemu najwyższymi polskimi i amerykańskimi odznaczeniami: Orderem Orła Białego i Presidential Medal of  Freedom.

Dyskusję z autorami książek o Janie Karskim – Tomaszem Łubieńskim i Maciejem Wierzyńskim – poprowadzi prof. Dariusz Stola, historyk, nauczyciel akademicki, dyrektor Muzeum POLIN w latach 2014– 2019.

Z tych trzech rozmówców, jedynym który znał Karskiego jest red. Maciej Wierzyński. W latach 1995–1997 przeprowadził z nim serię wywiadów w amerykańskiej rozgłośni radiowej Głos Ameryki, które w Polsce ukazały się w 2013 r. w druku pod tytułem „Emisariusz własnymi słowami”.

„Życie Jana Karskiego, jednego z najpiękniejszych naszych bohaterów kryje w sobie wiele tajemnic” – mówi w swojej najnowszej książce „Wojna według Karskiego” wybitny eseista  Tomasz Łubieński, autor m.in. publikacji „Bić się czy nie bić”. 

„Karski nie przestaje fascynować.  Do jego biografii i aktualnego przesłania wciąż nawiązują pisarze, twórcy filmowi i teatralni w Polsce i na świecie. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie będziemy szukać na poniedziałkowym spotkaniu w POLIN”  – mówi Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, współorganizatora poniedziałkowego spotkania.

Źródło: Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL