Polska po 1989 roku

10.12.2019

12 placówek nagrodzonych w konkursie „Solidarna szkoła”

12 szkół, które samodzielnie zebrały najwięcej pieniędzy na stypendia dla zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin, nagrodzono we wtorek w pałacu w Wilanowie na VIII gali konkursu „Solidarna szkoła”.

Przed uroczystością uczniowie z nagrodzonych szkół spotkali się w Pałacu Prezydenckim z pierwszą damą Agata Kornhauser-Dudą, która objęła konkurs patronatem honorowym.

W konkursie prowadzonym w ramach programu Stypendia św. Mikołaja wzięło udział 68 szkół, które – od 1 do 19 września 2019 r. – zebrały łącznie 248,3 tys. zł, czyli 17 tys. zł więcej niż przed rokiem – poinformowała podczas uroczystości koordynatorka programu Antonina Grządkowska.

"Dzięki temu wysiłkowi, którzy włożyliście, udało na się ufundować 201 stypendiów" – powiedziała.

Szkoły nagrodzono w czterech kategoriach. W kategorii szkoły podstawowe na terenach wiejskich i w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców zwyciężył Zespół Placówek w Stadnickiej Woli (zebrał 14419 zł). Na drugim miejscu znalazł się Zespół Szkół Sportowych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Ustrzykach Dolnych, a na trzecim – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie.

W kategorii szkół ponadpodstawowych na terenach wiejskich i w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców zwyciężył Zespół Szkół im. gen Józefa Kustronia w Lubaczowie (zebrał 17233 zł – najwięcej z wszystkich laureatów konkursu). Na drugim miejscu znalazło się Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem, a na trzecim – II Liceum Ogólnokształcące w Końskich.

W kategorii szkół podstawowych w średnich i dużych miejscowościach zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowi Mazowieckiej (zebrała 7947 zł). Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 340 im. prof. Bogusława Molskiego w Warszawie, a trzecie – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kętrzynie.

W kategorii szkół ponadpodstawowych w średnich i dużych miastach zwyciężyło II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku (zebrało 10000 zł.). Drugie miejsce zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. księcia Adama Jerzego Czartoryskiego w Puławach, a trzecie – Zespół Szkół Geodezyjno-Technicznych im. Sybiraków w Łodzi.

Program Stypendia św. Mikołaja działa od 2010 r. i wspiera zdolne, zaangażowane społecznie dzieci i młodzież z niezamożnych rodzin. Stypendyści wybierani są na podstawie złożonych wniosków. Stypendium może być przeznaczone wyłącznie na wydatki związane z edukacją i rozwojem talentu danego dziecka (stypendysta ma obowiązek złożenia sprawozdania z wydatkowania stypendium).

Fundacja św. Mikołaja, która prowadzi program Stypendia św. Mikołaja, do każdego 500 zł zebranego przez szkoły uczestniczące w konkursie "Solidarna szkoła" dopłaca 500 zł. Do tej pory z programu stypendialnego skorzystało ponad 2,5 tys. uczniów. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL