Polska po 1989 roku

27.09.2019

D. Piontkowski: organizacje harcerskie w istotny sposób wspierają rozwój i wychowanie

Warszawa, 18.09.2019. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.  PAP/P. Supernak Warszawa, 18.09.2019. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. PAP/P. Supernak

Organizacje oraz stowarzyszenia harcerskie w istotny sposób wspierają rozwój i wychowanie. Uczą wierności wartościom i ideałom, pomagają kształtować postawy obywatelskie i prospołeczne - napisał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w liście do uczniów i nauczycieli.

List został wysłany do szkół w całym kraju z okazji rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. 27 września obchodzony jest Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

"Data święta została wybrana nieprzypadkowo. 27 września 1939 r., w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski, która dała początek Polskiemu Państwu Podziemnemu. Był to fenomen na skalę światową, który nigdy i nigdzie nie miał odpowiednika. Struktury Polskiego Państwa Podziemnego obejmowały nie tylko pion wojskowy, ale również oświatę, kulturę czy wymiar sprawiedliwości" - napisał minister Piontkowski.

CZYTAJ TAKŻE

Przypomniał w nim, że 80 lat temu - 27 września 1939 roku, swoją działalność zainicjowały też Szare Szeregi. "Była to najliczniejsza młodzieżowa organizacja konspiracyjna, odwołująca się do tradycji harcerskich II Rzeczpospolitej. Harcerze i harcerki zgrupowani w +Szarych Szeregach+ w różnoraki sposób i w różnorodnej formie stawiali opór okupantowi. Z przedwojennych organizacji harcerskich pochodzili najdzielniejsi żołnierze Armii Krajowej. Ich heroizm i niezwykłą odwagę sportretował Aleksander Kamiński w +Kamieniach na szaniec+, przedstawiając bohaterskie czyny +Alka+, +Rudego+ czy +Zośki+. Warto pamiętać, że wielu harcerzy w służbie Polsce złożyło najwyższą ofiarę, inni przez wiele lat po wojnie zmagali się z represjami komunistycznej władzy" - czytamy w liście.

Minister wskazał w nim, że spadkobiercami i kontynuatorami zarówno etosu harcerskiego, jak również tradycji patriotycznych są organizacje oraz stowarzyszenia harcerskie działające obecnie w naszym kraju. "W istotny sposób wspierają one rozwój i wychowanie młodego człowieka. Harcerstwo uczy wierności wartościom i ideałom, a także gotowości do służenia Ojczyźnie. Pomaga kształtować postawy obywatelskie i prospołeczne. Bycie członkiem organizacji harcerskiej uczy solidarności, współpracy oraz odpowiedzialności za drugą osobę" - zaznaczył.

"Przypominając o wartościach i ideałach, jakie wiążą się ze służbą w harcerstwie, chciałbym zwrócić Państwa uwagę na działalność tych organizacji i stowarzyszeń. Jestem przekonany, że harcerstwo pomoże uczniom w lepszym przygotowaniu do dorosłości i realizowaniu własnych marzeń. Dlatego zachęcam Państwa do wspierania lokalnych organizacji harcerskich, a także – na ile będzie to możliwe – do włączania się w budowanie ich struktur" - zaapelował Piontkowski. "Głęboko wierzę, że w zastępach harcerskich jest wielu młodych ludzi, którzy w przyszłości będą służyć Polsce i budować pomyślność naszego kraju" - dodał. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL