Religia

12.09.2019

Licealiści mogą wziąć udział w konkursie literackim „Dobrem Zwyciężaj”

Licealiści z całej Polski mogą wziąć udział w konkursie literackim „Dobrem Zwyciężaj”, związanym z przypadającą 19 października 35. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki i 72. rocznicą jego urodzin.

Organizatorem konkursu jest muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a partneruje mu Instytut Pamięci Narodowej, który przygotował szkolną lekcję historii dotyczącą kapelana solidarności. Lekcja ta oparta jest na bogatych materiałach źródłowych Archiwum Dokumentacji Życia i Kultu księdza Jerzego Popiełuszki, którego digitalizację właśnie zakończono.

Wsparciem dla uczniów biorących udział w konkursie - jak zaznaczył Paweł Kęska z Muzeum i Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu oraz Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki - będzie uruchomiona właśnie strona internetowa muzeum pokazująca historię księdza Jerzego na tle epoki PRL, zawierająca szereg kopii dokumentów oraz wypowiedzi świadków życia kapłana. W przygotowaniu strony muzeumkspopieluszki.pl udział wzięli uznani biografowie kapłana – Ewa Czaczkowska i Tomasz Wiścicki.

"Mamy nadzieję, że poznanie dramatycznej i fascynującej historii księdza Jerzego pomoże młodym ludziom zrozumieć, czym jest ludzka godność i co to znaczy poświęcić się bez reszty na rzecz bliźniego" – podkreślił kustosz muzeum ks. Jerzego Popiełuszki ks. Marcin Brzeziński.

W jury konkursu zasiadają między innymi pisarka Małgorzata Nawrocka czy poeta i filozof ks. Jan Sochoń. Konkursowi patronują kardynał Kazimierz Nycz, minister edukacji narodowej oraz aktor Adam Woronowicz, który wcielił się w rolę księdza Jerzego w filmie "Wolność jest w nas".

Inicjatywa, w sobotę, 14 września, w 72. rocznicę urodzin ks. Jerzego, zostanie zainaugurowana koncertem zatytułowanym: "Litania Wolności".

Obchody 35. rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, których część stanowi konkurs, dofinansowane są ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje. Patronat honorowy nad obchodami objął prezydent RP, Andrzej Duda. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL