Polska po 1989 roku

13.12.2019

Paweł Adamowicz został patronem dwóch placówek szkolnych w Gdańsku

Od piątku Niepubliczna Podstawowa Szkoła Specjalna oraz Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy noszą imię zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – informuje Urząd Miejski.

Jak poinformował w piątek magistrat, w ceremonii nadania imienia prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i przekazania szkołom sztandaru uczestniczyli m.in. prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz oraz rodzice i brat Pawła Adamowicza.

”To, że dzisiaj te szkoły dostają takiego patrona to jest najlepszy wyraz pamięci. Pamięci, która dzięki waszej codziennej aktywności, codziennej pracy będzie trwała tak długo jak będzie trwała ta szkoła. Nie zapominajcie o swoim patronie. Pan prezydent Paweł Adamowicz jak mało kto miał dosyć pomnikomanii. Dla niego zawsze najlepszym pomnikiem był drugi człowiek" – mówiła podczas uroczystości cytowana w komunikacie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Niepubliczna Podstawowa Szkoła Specjalna oraz Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy są szkołami niepublicznymi działającymi w ramach Niepublicznego Zespołu Placówek Oświatowych, w skład którego wchodzą: Niepubliczna Poradnia Wspomagania Rozwoju ”Po Drodze”, Niepubliczna Podstawowa Szkoła Specjalna i Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy.

Do Niepublicznej Podstawowej Szkoły Specjalnej aktualnie uczęszcza 54 dzieci i przeznaczona jest m.in. dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Do Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczęszcza 12 osób i jest trzyletnią szkołą przysposabiającą do pracy, przeznaczoną m.in. dla absolwentów szkół podstawowych specjalnych, uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został ugodzony nożem 13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym w Gdańsku. W skutek odniesionych obrażeń zmarł dzień później w szpitalu.(PAP)

Autor: Marcin Szywała

mss/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL