Polska po 1989 roku

22.10.2019

W Krakowie trwa posiedzenie plenarne Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

Kraków, 22.10.2019. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas Plenarnego Posiedzenia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Fot. PAP/J. Bednarczyk Kraków, 22.10.2019. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas Plenarnego Posiedzenia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Otwarty dostęp do publikacji i danych, konkursy dla uczonych i podział pieniędzy na badania to tematy trwającego w Krakowie posiedzenia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. „To bardzo ważne wydarzenie dla polskiej nauki, gościmy elitę naukowców z Europy” – powiedział Jarosław Gowin.

Plenarne posiedzenie Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC) potrwa do środy. Gospodarzami wydarzenia są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Miejscem obrad jest Collegium Maius UJ.

"To bardzo ważne wydarzenie dla polskiej nauki; gościmy elitę naukowców z całej Europy, a European Research Council (ERC) jest najbardziej prestiżową instytucją, wyznaczającą dzisiaj standardy nauki na najwyższym światowym poziomie" – powiedział we wtorek na briefingu prasowym wicepremier, min. nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

CZYTAJ TAKŻE

Fakt obradowania Rady w Krakowie uznał on za wyraz dużego zainteresowania tym, co dzieje się w świecie polskiej nauki. "Z całą pewnością będzie to też impulsem do szybkiego podnoszenia poziomu badań naukowych w Polsce" – powiedział wicepremier.

Podkreślił też, że "logika doskonałości naukowej, uprawianej na poziomie międzynarodowym - to logika, którą kierowaliśmy się, tworząc Konstytucję dla nauki". Dodał, że we wtorek w Krakowie spotykają się również współtwórcy tej ustawy.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych liczy 22 członków. W spotkaniu w Krakowie uczestniczy też ok. 20 pracowników biura Rady, zajmujących się m.in. grantami. Rada wspiera twórcze projekty badawcze. Budżet, jakim dysponuje w ramach programu Horyzont 2020, wynosi ok. 12,8 mld euro.

Tematem dyskusji w Krakowie są plany Rady na przyszłość, m.in. temat otwartego dostępu do publikacji i danych naukowych, konkursy dla uczonych i podział pieniędzy na badania.

CZYTAJ TAKŻE

Gowin zapowiedział, że podczas spotkania z naukowcami będzie mówił m.in. o tym, jak podnosić poziom badań naukowych w Polsce.

Zwrócił też uwagę, że w przyszłym tygodniu zostanie rozstrzygnięty konkurs na uczelnie badawcze, czyli - jak zaznaczył - te "najbardziej elitarne". Minister podkreślił, że wnioski przygotowane przez 20 czołowych polskich uczelni zostały ocenione przez 15-osobowy zespół ekspertów, wyłącznie z zagranicy – tak, aby nie doszło do konfliktu interesów. "Chcę zapowiedzieć, że rekomendacje tego zespołu potraktuję jako rozstrzygające. Uważam, że w tym konkursie nie powinno być jakiegokolwiek wpływu czynnika politycznego, powinny się liczyć wyłącznie racje naukowe" – podkreślił Gowin. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ zan/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL