Polska po 1989 roku

04.03.2015 aktualizacja 18.07.2016

Wręczono nagrody w konkursie "Mój Arsenał"

Prezydent Bronisław Komorowski i laureaci konkursu "Mój Arsenał". Fot. PAP/J. Turczyk Prezydent Bronisław Komorowski i laureaci konkursu "Mój Arsenał". Fot. PAP/J. Turczyk

Trzy uczennice zostały laureatkami konkursu literackiego "Mój Arsenał", upamiętniającego 72. rocznicę akcji pod Arsenałem. Etos Szarych Szeregów jest nadal ważny - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości wręczenia nagród w Pałacu Prezydenckim.

W konkursie przyznano trzy równorzędne nagrody dla trzech uczennic: Weroniki Pniak z Teresina, Klaudii Pydyś z Lublina i Magdaleny Świadek z Krosna Odrzańskiego. Wręczono także 10 wyróżnień. Łącznie na konkurs zgłoszono 213 prac.

Na środowej uroczystości prezydent Komorowski podkreślił, że konkurs nie tylko ma utrwalić pamięć o akcji pod Arsenałem i dokonaniach Szarych Szeregów, ale również ma umocnić przekonanie, że "ten etos jest w dalszym ciągu ważny".

"Każdy człowiek w swoim życiu ma okazję do zaznaczenie swojej niezgody na zło, że stoi po stronie świata wartości, że w imię wielkich rzeczy ma zdolność poświęcenia czegoś z własnego życia" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

"Każdy człowiek w swoim życiu ma okazję do zaznaczenie swojej niezgody na zło, że stoi po stronie świata wartości, że w imię wielkich rzeczy ma zdolność poświęcenia czegoś z własnego życia" - powiedział prezydent.

"Każdy harcerz powinien być gotowy do własnej akcji pod Arsenałem. Nie w sensie szkolenia wojskowego (…) ale potwierdzenia swojej gotowości do służby ojczyźnie, dawania z siebie czegoś dla innych" - dodał Komorowski

Prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów Wojciech Wolski podkreślił, że dzięki inicjatywom takim jak konkurs literacki "pamięć o bohaterach tamtych czasów pozostanie na trwałe w sercach, a etos będzie przekazywany następnym pokoleniom".

Konkurs "Mój Arsenał" zorganizowały z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 72. rocznicy akcji pod Arsenałem Stowarzyszenie Szarych Szeregów i Związek Harcerstwa Polskiego. Zaadresowano go do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, a jego cel określono jako popularyzację wśród młodzieży szkolnej dewizy Szarych Szeregów – idei braterstwa i służby ojczyźnie. Uczestnicy mieli za zadanie nadesłać prace w różnych formach literackich dotyczące tamtych wydarzeń.

26 marca 1943 r. u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej w Warszawie, w pobliżu budynku Arsenału, członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów, pod dowództwem Stanisława Broniewskiego "Orszy", dokonali udanej akcji odbicia z rąk gestapo Janka Bytnara "Rudego". W akcji pod Arsenałem, która otrzymała kryptonim "Meksyk II", uwolniono 21 więźniów. (PAP)

ajg/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL