Kultura i sztuka po 1989 roku

18.01.2019

Dolnośląskie Centrum Filmowe przedstawiło plany na 2019 rok

Pokazy filmów ukraińskich twórców oraz cykl filmowy poświęcony aktualnym problemom społecznym to nowości, które znalazły się wśród tegorocznych propozycji Dolnośląskiego Centrum Filmowego. DCF zamierza także kontynuować dotychczasowe cykle - Akademię Dokumentalną czy Magiel filmowy.

Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego Jarosław Perduta podsumowując poprzedni rok podkreślił, że w 2018 r. frekwencja w czterech kinach należących do Dolnośląskiego Centrum Filmowego (oprócz DCF-u, to także kina w Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu) wyniosła 345 tys. Z kolei samo kino DCF w ubiegłym roku odwiedziło 213 tys. osób.

Perduta zapowiedział też, że w nowym sezonie kontynuowane będą dotychczasowe cykle, w tym Dyskusyjny Klub Filmowy, Filmowy Klub Seniora, Akademia Dokumentalna oraz Magiel filmowy. Kontynuowany będzie także odbywający się w Jeleniej Górze ZOOM Festiwal, a także festiwal kina dokumentalnego Millennium Docs Against Gravity, czy projekcje filmowe w ramach Brave Festivalu.

W sobotę Dolnośląskie Centrum Filmowe rozpocznie nowy cykl dedykowany kinu ukraińskiemu. „Kino ukraińskie przeżywa w ostatnich latach swój renesans. DCF chce regularnie przybliżać obrazy, które tworzą nową jakość kinematografii ukraińskiej. Będą to dzieła różnorodne, w tym kino autorskie, ale również najciekawsze propozycje kina gatunkowego, które być może zainteresują widzów poprzez ukraińską specyfikę” – tłumaczyła kurator cyklu dr Anna Ursulenko, slawistka, adiunkt w Zakładzie Ukrainistyki IFS Uniwersytetu Wrocławskiego.

Cykl zainauguruje pokaz filmu „Na złamanie karku” Maryny Stepanskiej z 2017 r. połączony z prelekcją na temat kina ukraińskiego. Wydarzenie patronatem objął Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

Nowością w Dolnośląskim Centrum Filmowym będzie także cykl pokazów poruszających aktualne problemy społeczne - „CityDocs”. „Cykl ma być formą dyskusji kina z miastem. Chcemy pokazywać filmy, które prezentują różnego rodzaju problemy związane ze współczesnością, zwłaszcza w kontekście problemów miejskich. Chcemy też sprawdzić jak te problemy są postrzegane we Wrocławiu i jak lokalnie sobie z nimi radzimy” – mówił Perduta.

Pokazom filmowym będą towarzyszyć debaty i dyskusje z zaproszonymi gośćmi. Pierwszy pokaz, który odbędzie się w lutym, poświęcony będzie mowie nienawiści. Pokazany zostanie wówczas dokument „Wielebny W.” w reżyserii Barbeta Schroedera.

Również w lutym rozpocznie się „Magiel sztuk” – cykl pokazów filmowych połączonych z rozmowami o sztuce z zaproszonymi gośćmi. Pierwsze spotkanie odbędzie się z reżyserką Moniką Pęcikiewicz, która przygotowuje we Wrocławiu „Poskromienie złośnicy” inspirowane Williamem Shakespeare’em. Rozmowie z reżyserką towarzyszyć będzie pokaz jednej z adaptacji filmowych Szekspira.

Z kolei w ramach nowego cyklu „Energia Wrocławia” w DCF-ie odbędą się pokazy filmów rekomendowanych przez znanych wrocławian. Cykl rozpocznie się w lutym od spotkania z byłym prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem.

Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego zaznaczył też, że z uwagi na duże zainteresowanie, jakim cieszył się ubiegłoroczny Filmowy Festiwal Wolności, będzie on w tym roku kontynuowany pod nazwą „Kino Wolność”. Cykl, który rozpocznie się w marcu ma przypomnieć najlepsze dzieła polskiej kinematografii. Zainauguruje go pokaz filmu „Ucieczka z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego.

W nowym sezonie zaplanowano także premiery filmów koprodukowanych przez Dolnośląskie Centrum Filmowe, w tym „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego, czy „Ciemno, prawie noc” Borysa Lankosza. (PAP)

Autor: Agata Tomczyńska

ato/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL