Polacy na frontach II wojny światowej

31.01.2019

Historia lotników Dywizjonu 303 weszła do kin na Ukrainie

Na ekrany ukraińskich kin wchodzi w czwartek polski film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Obraz w reżyserii Denisa Delicia będzie pokazywany na Ukrainie w szerokiej dystrybucji pod tytułem „Dywizjon Nadziei”.

Historia, ukazująca wkład polskich lotników w obronę Wielkiej Brytanii podczas Bitwy o Anglię w 1940 roku, trafiła do ukraińskiej publiczności dzięki inicjatywie Instytutu Polskiego w Kijowie. Pokaz przedpremierowy, który odbył się w środę wieczorem w stołecznym kinie „Kijów”, otworzyli ambasadorowie Wielkiej Brytanii i Polski, Judith Gough i Jan Piekło.

„Film wchodzi do kin w 26 miastach Ukrainy. Jest to wydarzenie bez precedensu w ciągu ostatnich kilkunastu lat, jeśli chodzi o obecność polskiej kinematografii na Ukrainie. Wydaje się, że ostatnim polskim filmem, który miał tak szeroką dystrybucję w tym kraju, był +Katyń+ Andrzeja Wajdy” – powiedział dyrektor Instytutu Polskiego Bartosz Musiałowicz.

Jak podkreślił, opowieść o lotnikach Dywizjonu 303 była szeroko reklamowana w ukraińskich mediach. „Trailer filmu jedynie na Facebooku w ciągu ostatniego tygodnia miał około pół miliona odbiorców. Teraz wszystko w rękach ukraińskiego widza” – zaznaczył.

Producent i scenarzysta filmu Jacek Samojłowicz jest przekonany, że prezentowanie polskich filmów historycznych to doskonały sposób na zagraniczną promocję naszego kraju.

„Nie myślę tutaj o jakimś wielkim sukcesie finansowym, bo to nie o to chodzi. Już od dawna wiele krajów świata poprzez pokazywanie filmów o bohaterstwie swego narodu promuje swoją kulturę. Jeden taki film przysparza więcej wiedzy na świecie o Polsce niż wiele innych działań” – powiedział.

Na prapremierę filmu w Kijowie przyjechali aktorzy, którzy w nim zagrali: John Kay Steel i Anna Prus. „Jest to przede wszystkim prawdziwa historia. Polskie kino bardzo lubi ciężkie filmy o tym, jak nam się nie udaje, albo jak coś przegrywany. Tutaj pokazujemy grupę chłopaków, którzy zawojowali wszystko i kto wie, czy nie zmienili biegu historii” – powiedziała Prus w rozmowie z polskimi dziennikarzami.

Aktorka zwróciła uwagę, że „Dywizjon 303” już dziś cieszy się na Ukrainie dużym zainteresowaniem. „Byłam dziś w ukraińskim radiu i prowadząca program powiedziała piękne słowa, że ten film jest nam (Ukraińcom) bardzo potrzebny, gdyż może dać nadzieję, że tak mała grupa ludzi, grupa, w którą nikt nie wierzył, może coś zrobić. Może zwyciężyć. Było to bardzo wzruszające” – podkreśliła Anna Prus.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ndz/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL